Upadłość konsumencka – bankrutów już więcej niż 2018 r.

(fot. FORUM)

Upadłość konsumencka – bankrutów już więcej niż 2018 r.

Liczba ogłoszeń o upadłości konsumenckiej już w listopadzie przekroczyła rekord odnotowany w zeszłym roku. W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy 2019 r. bankrutami stało się 7117 osób, a w listopadzie z możliwości stworzonych przez prawo upadłościowe skorzystało najwięcej dłużników w historii.

Nie widać końca rosnącego trendu w upadłościach konsumenckich obserwowanego od początku 2015 r. Od momentu wejścia w życie bardziej liberalnych regulacji prawnych systematycznie przybywało zainteresowanych bankructwem. Teraz wzrosty napędza prawdopodobnie dodatkowo zbliżający się termin nowelizacji prawa upadłościowego.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w listopadzie w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” opublikowano 752 ogłoszenia o upadłości konsumenckiej. To nowy miesięczny rekord, który jednocześnie oznacza, że w pierwszych 11 miesiącach roku bankructwo ogłosiło już więcej osób fizycznych niż w całym 2018 r. Po listopadzie liczba upadłości sięgnęła 7117 przypadków, a w całym ubiegłym roku – 6570.

Zwiększone zainteresowanie upadłością konsumencką może wynikać nie tylko z rosnącej świadomości dłużników, ale także z chęci skorzystania z zalet obecnie obowiązującej procedury. Przypomnijmy, że na 24 marca 2020 r. przypada graniczna data – wnioski złożone po tym terminie będą rozpatrywane zgodnie z nowymi regulacjami.

Liczba opublikowanych ogłoszeń o upadłości konsumenckiej miesięcznie od początku 2018 r. Liczba opublikowanych ogłoszeń o upadłości konsumenckiej miesięcznie od początku 2018 r. (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej )

Prawo upadłościowe w nowej wersji ułatwi ogłoszenie upadłości, ale rodzi także pewne ryzyka dla dłużników. Obecnie ustawa mówi, że „Sąd oddala wniosek (…) jeżeli upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa”. Zamyka to drogę do nowego startu z czystą kartą osobom, które znacząco przyczyniły się do wpadnięcia w finansową pułapkę.

W przyszłym roku warunek ten przestanie obowiązywać. Oznacza to, że ogłosić upadłość konsumencką będzie można niezależnie od tego, czy i w jakim stopniu dłużnik sam doprowadził do niewypłacalności. Okoliczności związane z winą bankruta nie będą jednak zupełnie ignorowane – staną się istotne na późniejszym etapie procedury, czyli decyzji o oddłużeniu i ustalaniu planu spłaty. O ryzykach związanych ze zmianami pisaliśmy na łamach Bankier.pl.

Michał Kisiel

Przeczytaj też

Komentarze