Trwa galopada cen autogazu

(fot. Shutterstock)

Trwa galopada cen autogazu

Przełom listopada i grudnia przyniósł dalsze, gwałtowne podwyżki cen detalicznych autogazu w otoczeniu stabilnych cen benzyny i lekkiej podwyżki oleju napędowego.

Przeciętna cena detaliczna LPG w mijającym tygodniu wyniosła 2,34 zł/l – poinformowało BM Reflex. To aż o 7 gr/l więcej niż tydzień temu. To czwarty z rzędu tydzień tak drastycznych podwyżek cen tego paliwa. Jeszcze pod koniec października litr autogazu kosztował 1,97 zł. Mamy więc do czynienia ze wzrostem o blisko 19% (o 37 gr/l) w ciągu nieco ponad miesiąca.

(Bankier.pl)

Równocześnie na stacjach paliw ceny benzyn utrzymały się bez większych zmian. Litr PB95 kosztował średnio 4,95 zł, a w przypadku benzyny 98-oktanowej przeciętna cena obniżyła się 1 gr/l do 5,26 zł/l. Za to o trzy grosze na litrze wzrosła średnia cena detaliczna oleju napędowego, która podniosła się do 5,06 zł/l. Diesel jest zatem najdroższy od czterech miesięcy.

(Bankier.pl)

Tymczasem hurtowe ceny benzyny i ON od początku grudnia wykazują tendencję spadkową. 6 grudnia PKN Orlen sprzedawał benzynę Eurosuper95 po cenie 3 872 zł/m3. Po doliczeniu VAT-u daje to ok. 4,76 zł/l, czyli o 10 gr/l mniej niż tydzień temu. W dół o 3 gr/l (brutto) poszły hurtowe ceny oleju napędowego. W rezultacie implikowana marża detaliczna na benzynie powróciła do 19 gr/l, a w przypadku ON urosła do 7 gr/l.  

- Obniżki w cennikach rafinerii w najbliższych dniach nie przełożą się raczej na spadek cen na stacjach. Prognozowane przez e-petrol. pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na drugi tydzień grudnia wyglądają następująco: 4,91-5,02 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 5,03-5,14 PLN/l oraz 2,29-2,37 PLN/l dla autogazu - napisali w cotygodniowym komentarzu analitycy e-petrol.pl.

KK

Przeczytaj też

Komentarze