Śmierdzący problem na działce – jak usunąć niechciany kompostownik sąsiada?

(fot. Bankier.pl)

Śmierdzący problem na działce – jak usunąć niechciany kompostownik sąsiada?

Od września posiadanie kompostowników na bioodpady pozwala zaoszczędzić na wywozie śmieci. Gdzie jednak je stawiać, aby smród nie uprzykrzał życia sąsiadom i co zrobić, gdy nieprzyjemny zapach dociera do naszych okien? Odpowiadamy w kolejnym odcinku z serii „Sąsiad z piekła rodem”.

Odkąd we wrześniu zaczęła obowiązywać ustawa śmieciowa, właściciele domków jednorodzinnych chętniej montują kompostowniki. Aby robić to legalnie i przede wszystkim nie uprzykrzać życia sąsiadom, trzeba je stawiać w odpowiedniej odległości od granicy działki.

W jakiej odległości od granicy działki postawić kompostownik?

To, w jakiej odległości od granicy działki, a także domu sąsiada należy postawić kompostownik, zależy od jego wielkości. W myśl rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury kompostowniki o pojemności do 10 metrów sześciennych stawiane przez właścicieli domów jednorodzinnych, a także działek rekreacyjnych i gospodarstw muszą znajdować się co najmniej 15 metrów od okien i drzwi innych domów oraz magazynów, w których przechowywana jest żywność oraz co najmniej 7,5 metra od granicy sąsiedniej działki, ulicy lub chodnika.

– Jednakże w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej odległości te są inne i wynoszą 5 metrów od okien i drzwi pomieszczeń do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi i 2 metry od granicy sąsiedniej działki, ulicy lub chodnika – wyjaśnia mecenas Iwo Klisz z kancelarii Klisz i Wspólnicy.

Większe kompostowniki o wymiarach od 10 do 50 metrów sześciennych muszą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 30 metrów od okien i drzwi sąsiednich domów i magazynów, w których przechowywana jest żywność, 7,5 metra od granicy działki oraz 10 metrów od ulicy lub chodnika.
Co jednak zrobić, gdy nieprzyjemny zapach wydobywający się z kompostownika sąsiada dociera do naszych okien przez zbyt bliską odległość? Jak tłumaczy mecenas Iwo Klisz, są dwa wyjścia z tej sytuacji.

Nadzór budowlany lub sąd

Osoba, której sąsiad postawił kompostownik niezgodnie z przepisami, ma dwie możliwości działania. W pierwszej kolejności powinna poinformować o tym organy nadzoru budowlanego. Drugim wyjściem jest wystąpienie do sądu cywilnego z roszczeniem o zaniechanie immisji.

– Podstawą roszczenia byłby wówczas art. 144 kodeksu cywilnego, który stanowi, że „właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Wówczas jednak należy udowodnić, że do immisji w ogóle dochodzi oraz że zakłócają one korzystanie z naszej nieruchomości ponad przeciętną miarę – tłumaczy Klisz.

Drewno z dala od sąsiada

Podobne obostrzenia dotyczą także składowania na działce materiałów palnych – m.in. drewna, gałęzi, chrustu i pozostałości roślinnych. Muszą się one znajdować w odległości nie mniejszej niż 4 metry od granicy sąsiedniej działki.

Jeśli również masz problemy związane z nieruchomościami, napisz do Redakcji Bankier.pl na adres finanse@bankier.pl.

Porady prawnej udzielił: Eryk Trybuliński, adwokat z kancelarii Klisz i Wspólnicy.

Marcin Kaźmierczak

Przeczytaj też

Komentarze