Rynek znowu większy, mieszkania mniejsze

(fot. YAY Foto)

Rynek znowu większy, mieszkania mniejsze

W pierwszych pięciu miesiącach roku na rynku pojawiło się 79,3 tys. nowych mieszkań – o 12,6 proc. więcej niż przed rokiem. Zmniejszyła się jednak wielkość przeciętnego mieszkania – o ponad 3 mkw. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Na wzrost liczby oddanych mieszkań wpłynęli głównie deweloperzy, którzy od stycznia do maja przekazali do użytkowania 49,1 tys. mieszkań – o 20,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Inwestorzy indywidualni oddali w tym czasie 28,4 tys. mieszkań (wzrost o 2,1 proc. w porównaniu z pierwszymi pięcioma miesiącami 2018 r.). Mniej niż przed rokiem pojawiło się na rynku mieszkań spółdzielczych - 811 wobec 894 w 2018 r.

Jak szacuje Główny Urząd Statystyczny – pod koniec maja 2019 r. w budowie pozostawało 812,8 tys. mieszkań – o 4,2 proc. więcej w relacji do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Mieszkania oddawane do użytku w okresie od stycznia do czerwca były jednak mniejsze niż oddawane w analogicznym okresie ubiegłego roku – o 3,2 mkw. Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania wyniosła 90,6 mkw.

(fot. GUS / )

Spada także liczba zgłaszanych nowych budów i uzyskiwanych pozwoleń na budowę. W pierwszych pięciu miesiącach tego roku deweloperzy i inwestorzy indywidualni otrzymali pozwolenia lub zgłosili budowę 107 tys. mieszkań – o 2,1 proc. mniej niż przed rokiem. W badanym okresie wzrosła jedynie liczba pozwoleń na budowę i zgłoszonych budów mieszkań spółdzielczych (767 wobec 649 w okresie od stycznia do czerwca 2018 r.).

Najwięcej pozwoleń na budowę wydano w woj. mazowieckim - 18,3 tys. Tam także oddano najwięcej mieszkań – 16,9 tys.

Marcin Kaźmierczak

Przeczytaj też

Komentarze