Ranking funduszy inwestycyjnych – luty 2016 r.

(fot. YAY Foto)

Ranking funduszy inwestycyjnych – luty 2016 r.

Luty na rynkach finansowych był miesiącem wielkiego powrotu złota. To, że warto było grać na zwyżkę cen żółtego metalu, potwierdzają także wyniki złotych funduszy. Zarobić można było także, inwestując na krajowym podwórku.

1. Fundusze akcyjne

Dobra (względnie) postawa GPW w lutym sprawiła, że na szczycie rankingu funduszy akcyjnych znalazły się właśnie fundusze inwestujące na krajowym rynku. Warto jednak pamiętać o sporych, nawet dwucyfrowych, stratach poniesionych w styczniu. W efekcie żaden z pięciu najlepszych w lutym funduszy nie powrócił jeszcze do poziomów z końca 2014 r.

przewiń, aby zobaczyć całą tabele

2. Fundusze papierów dłużnych

Większość funduszy papierów dłużnych dała w lutym nieco zarobić, jednak powyżej 1% wyszły jedynie trzy z nich. Cała czołowa piątka inwestowała natomiast w krajowy dług. Umocnienie złotego wyrzuciło fundusze papierów dłużnych denominowanych w obcych walutach na koniec zestawienia.

przewiń, aby zobaczyć całą tabele

3. Fundusze zrównoważone

Na tle całej stawki funduszy zrównoważonych zdecydowanie wyróżnia się czołowa piątka, ze średnią stopą zwrotu przewyższającą 2%. Jak można przypuszczać po poprzednich dwóch podpunktach, najwięcej dał zarobić mix polskie akcje + polski dług.

przewiń, aby zobaczyć całą tabele

4. Fundusze stabilnego wzrostu 

Nad kreską miesiąc zakończyła także większość funduszy stabilnego wzrostu. Podobnie, jak w poprzedniej kategorii funduszy mieszanych, w czołówce dominują podmioty inwestujące na rynku krajowym.

przewiń, aby zobaczyć całą tabele

5. Fundusze pieniężne

Stopy zwrotu w kategorii funduszy rynku pieniężnego – co wynika również z samej ich natury – nie były nominalnie wysokie. Wyceny jednostek dla czołowych przedstawicieli tej kategorii na koniec lutego były lekko wyższe niż na początku tego roku.

przewiń, aby zobaczyć całą tabele

6. Fundusze pozostałe

Luty należał do złota, co widać po rankingu funduszy sklasyfikowanych w kategorii „pozostałe”. Zgodnie z elementarzem inwestowania, więcej niż na samym złocie zarobić można było na spółkach je wydobywających, przetwarzających, sprzedających etc. W efekcie bank rozbił PKO Akcji Rynku Złota, który zarobił niemal dwukrotnie więcej niż drugi Superfund Goldfuture.

Do złotej czwórki doszusował jeszcze Opera Alfa-plus.pl inwestujący także w akcje, waluty i instrumenty pochodne. Wielokrotny lider w ostatnich miesiącach – Eurogeddon – tym razem na pozycji szóstej.

przewiń, aby zobaczyć całą tabele

Michał Żuławiński

Przeczytaj też

Komentarze