Produkcja przemysłowa przyspieszyła, ale...

(fot. FORUM)

Produkcja przemysłowa przyspieszyła, ale...

Dane miesięczne za wrzesień na razie pokazują, że gospodarka znajduje się na ścieżce łagodnego spowolnienia. Zgodnie z trendami z poprzednich miesięcy. Wprawdzie produkcja przemysłowa odbiła we wrześniu po spadku w sierpniu, ale trend wskazuje raczej na hamowanie aktywności w sektorze produkcji dóbr.

GUS podał w piątek, że produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o 5,6 proc. rok do roku, po spadku o 1,3 proc. w sierpniu. Dane były lepsze od oczekiwań i wśród niektórych analityków zdawało się wyczuwać reakcję „uffff…”.

Ale jest kilka „ale”. W ostatnich miesiącach produkcja podlega bardzo dużej zmienności, w rytm liczby dni roboczych. Widać też dużą zmienność w aktywności branży motoryzacyjnej, jednego z głównych obszarów sektora produkcji. Kiedy spojrzymy na średnią 3-miesięczną, zobaczymy, że produkcja rośnie wyraźnie wolniej niż w pierwszej połowie roku. A nakładając dane o produkcji na PKB, widać przesłanki, by sądzić, że cała gospodarka znajduje się wciąż na ścieżce spowolnienia. Wzrost PKB w drugim kwartale mógł wynieść ok. 4 proc., choć wciąż czekamy na dane z sektora budowlanego i handlowego, by uzyskać lepszy obraz sytuacji. 

(SpotData)

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Przeczytaj też

Komentarze