Polska Fundacja Narodowa dofinansuje promocję polskich mebli na rynku USA

(fot. ingimage)

Polska Fundacja Narodowa dofinansuje promocję polskich mebli na rynku USA

Dzięki dofinansowaniu projektu Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli przez Polską Fundację Narodową, polscy producenci mebli będą mogli wziąć udział w trzech edycjach prestiżowych targów odbywających się w amerykańskim High Point - poinformowała w piątek OIGPM.

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli (OIGPM) poinformowała podczas piątkowej konferencji, że dzięki wsparciu PFN zostanie przygotowane wspólne stoisko o powierzchni ponad 300 m2 podczas trzech edycji amerykańskich targów meblarskich w High Point w Karolinie Północnej (kwiecień i październik 2020, kwiecień 2021), prezentujące ofertę polskich firm meblarskich oraz polskie wzornictwo w zakresie wnętrz. Działania zostaną wsparte kampanią w amerykańskich mediach. OIGPM - autor projektu - szacuje jego koszt na ok. 3 mln zł - PFN dofinansowała projekt milionem złotych.

"My nie tylko wspieramy jedną branżę w obszarze gospodarczym, nie tylko próbujemy zwiększyć jej moc sprzedażową i markę tej branży na określonym rynku - w tym przypadku na rynku amerykańskim, ale chcemy pokazać, że Polska posiada bardzo złożoną i ciekawą tradycję w zakresie projektowania i produkcji mebli, że my nie oferujemy tylko produktów, ale, że istnieje coś takiego, jak polska myśl meblarska" - powiedział PAP prezes Polskiej Fundacji Narodowej (PFN) Marcin Zarzecki.

Stany Zjednoczone są światowym liderem w imporcie mebli, z ok. 30 proc. udziałem w rynku.

"Stany Zjednoczone to w tej chwili największy rynek zbytu dla mebli, mimo tego, że Amerykanie mają duży udział w światowej produkcji mebli. Konsumpcja jest tak duża, że należą do krajów, które najwięcej importują. Wykorzystując sytuację zachwiania współpracy amerykańsko - chińskiej ze względu na wprowadzane przez USA na wyroby chińskie, jest to czas na zaprezentowanie polskich produktów w USA, tym bardziej, że Amerykanie mocno patrzą na produkcję mebli w Europie" - powiedział prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli Jan Szynaka.

Według szacunków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, w 2019 r. polskie meble wypracują wartość produkcji sprzedanej przekraczającą 51 mld zł, co da Polsce 6. miejsce na świecie w rankingu producentów. Jednocześnie - według organizacji branżowej - 90 proc. polskich mebli zostanie wyeksportowane, co zapewni Polsce 2. miejsce na świecie w rankingu światowych eksporterów mebli (za Chinami, a przed Niemcami i Włochami) z eksportem na poziomie 47,5 mld zł. Podczas konferencji poinformowano, że w polskiej branży meblarskiej pracuje obecnie około 200 tysięcy osób w ponad 28 tysiącach firm. (PAP)

Autor: Radosław Jankiewicz

rkj/ mmu/

Przeczytaj też

Komentarze