PiS szykuje nowy system waloryzacji rent i emerytur

(fot. FORUM)

PiS szykuje nowy system waloryzacji rent i emerytur

W sprawie osób w wieku 75 plus dzisiaj leży na stole wielka zmiana systemowa, przygotowana przez Narodową Radę Rozwoju; jestem przekonany, że będzie to zmiana, po której będziemy mogli mówić: "tak, opieka jest na odpowiednim poziomie" - mówił wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha.

Mucha został zapytany w TVP1 w programie "Kwadrans polityczny" o sytuację osób najstarszych. W programie PiS opublikowanym w sobotę pojawiła się zapowiedź m.in. nowego systemu waloryzacji rent i emerytur. "Zmodyfikujemy system waloryzacji najniższych emerytur i rent. Emeryci i renciści o najniższych świadczeniach otrzymają waloryzację kwotową, żeby rosły jak najszybciej najniższe świadczenia. Minimalna coroczna procentowa waloryzacja emerytur i rent nie może być niższa niż 70 zł" - czytamy w programie.

Mucha w TVP1 podkreślił, że z jednej strony prezydent "wprost artykułuje, że pensje powinny być godne i emerytury powinny być odpowiednie". "Z drugiej strony prezydent się zaangażował – jesteśmy kilka dni po konferencji Centrum zdrowia 75+ - w to, żeby (...) doprowadzić do takiej zmiany systemowej, że osoby starsze nie będą wykluczone" - powiedział.

Jak zaznaczył, musimy mieć świadomość zmieniającej się struktury społecznej. "My musimy mieć świadomość tego, że żyjemy coraz dłużej, mamy pokolenie wyżu (urodzone) po drugiej wojnie światowej, które wchodzi w ten wiek późnej starości w wieku 75 plus. (...) Te roczniki 46',47' - chcielibyśmy, żeby osoby starsze były jak najdłużej aktywne, żeby były zdrowe, żeby miały odpowiednią pomoc medyczną i wsparcie, by mogły funkcjonować w swoich rodzinach, w środowisku domowym" - podkreślał Mucha.

"I taka wielka zmiana systemowa dzisiaj już na stole leży, to jest koncepcja przygotowana przez Narodową Radę Rozwoju. Jestem przekonany, że to będzie taka zmiana historyczna, że będziemy mogli mówić w przyszłości: +tak, przygotowaliśmy się odpowiednio+, +tak, ta opieka jest na odpowiednim poziomie+" - poinformował wiceszef KPRP.

Co Prawo i Sprawiedliwość planuje w gospodarce

W programie gospodarczym partii rządzącej znalazły się nie tylko tak nośne tematy jak płaca minimalna czy stawki ZUS. Dziennikarze „PB” wzięli pod lupę najciekawsze.

czytaj więcej w pb.pl

sno/ pś/

Przeczytaj też

Komentarze