Koreańczycy kupują w Polsce nieruchomości

(fot. FORUM)

Koreańczycy kupują w Polsce nieruchomości

Inwestorzy z Korei Płd., szczególnie fundusze inwestycyjne, są coraz bardziej zainteresowani polskim rynkiem nieruchomości – powiedział w czwartek PAP szef zagranicznego biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Seulu dr Arkadiusz Tarnowski.

„Polska awansowała do piątki najważniejszych krajów europejskich dla koreańskich funduszy inwestycyjnych” - powiedział Tarnowski w kontekście forum biznesowego Polska-Korea, zorganizowanego w czwartek w Seulu przez tamtejsze biuro PAIH z okazji 30-lecia nawiązania dwustronnych stosunków dyplomatycznych.

Kierownik biura dodał, że cztery z pięciu centrów logistycznych Amazona w Polsce należą do koreańskich funduszy. Jego zdaniem fundusze są bardzo zainteresowane szczególnie biurowcami i magazynami.

„Fundusze koreańskie nie inwestują w jakiekolwiek projekty prowadzone w niestabilnych politycznie państwach czy projekty o dużym ryzyku politycznym. Dla nas jest to pewnego rodzaju prestiż, że Polska w oczach Koreańczyków awansowała do grona krajów bezpiecznych dla tego rodzaju inwestycji” - powiedział Tarnowski.

W forum biznesowym Polska-Korea wzięło udział ok. 130 osób, w tym przedstawiciele firm koreańskich, a także liczna delegacja firm i instytucji z Polski z wiceministrem przedsiębiorczości i technologii Tadeuszem Kościńskim.

Podczas forum przedstawiono m.in. duże projekty infrastrukturalne w Polsce, w tym projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który spotkał się z „bardzo dużym zainteresowaniem strony koreańskiej” - powiedział Tarnowski. Po prezentacji projektu przedstawiciel CPK dr Tomasz Smura wziął udział w spotkaniach B2B z firmami koreańskimi.

Biuro handlowe PAIH w Seulu ocenia, że koreańskie firmy mogą być zainteresowane zarówno zarządzaniem, jak i generalnym wykonawstwem CPK z uwagi na ich doświadczenie w udziale w analogicznych projektach w 14 krajach na świecie.

Według danych udostępnionych PAP przez PAIH Korea Płd. jest obecnie 11. gospodarką świata i trzecią gospodarką Azji pod względem wielkości. Jest również drugim krajem spoza UE pod względem wartości inwestycji w Polsce – po USA.

„Sądząc po ilości zapytań mogę z dużym przekonaniem powiedzieć, że możemy się w najbliższym czasie spodziewać nowych projektów koreańskich w Polsce” - ocenił po zakończeniu forum Tarnowski. Dodał, że w portfolio PAIH są obecnie planowane inwestycje koreańskie w Polsce warte ponad 2 mld euro.

Podczas forum zaprezentowano również raport pt. „Poland Land of Opportunities” prezentujący aktywność inwestycyjną firm południowokoreańskich w Polsce oraz identyfikujący najbardziej perspektywiczne sektory dla koreańskich inwestorów. Raport przygotowała PAIH we współpracy z firmą doradczą JP Weber.

Zagraniczne biuro handlowe PAIH w Seulu działa od sierpnia 2018 roku.

Andrzej Borowiak

Przeczytaj też

Komentarze