NBP na minusie. 2,5 miliarda złotych straty w 2017 r.

(fot. FORUM)

NBP na minusie. 2,5 miliarda złotych straty w 2017 r.

Ubiegły rok Narodowy Bank Polski zamknął ze stratą w wysokości 2,5 miliarda złotych. Taką informację podała Katarzyna Zajdel-Kurowska, członek zarządu banku.

Strata odnotowana przez NBP oznacza, że rząd nie będzie mógł liczyć na zastrzyk środków z tego źródła. To o tyle istotne, że rok wcześniej zysk NBP okazał się najwyższy w historii - z zaraportowanych 9,2 mld złotych do budżetu trafiło 8,74 mld zł (5 proc. to odpis na fundusz rezerwowy). Warto jednak dodać, że w budżecie na 2018 r. nie zakładano żadnych wpływów z NBP.

Wynik finansowy Narodowego Banku Polskiego Wynik finansowy Narodowego Banku Polskiego (Bankier.pl na podstawie NBP)

O wyniku finansowym polskiego banku centralnego jako pierwsza wypowiedziała się Katarzyna Zajdel-Kurowska w wywiadzie udzielonym Obserwatorowi Finansowemu.

"Wynik finansowy Narodowego Banku Polskiego za 2017 rok był ujemny, wyniósł minus 2,5 mld zł. Dobrą informacją dla podatników jest to, że, gdy Narodowy Bank Polski osiąga zysk, to jego większość trafia do budżetu państwa. Na przestrzeni lat 2007-2017 było to ponad 40 mld zł. Natomiast w sytuacji, gdy NBP ma stratę absolutnie nikt nie dopłaca. Działalność NBP nie jest finansowana z pieniędzy podatników" - powiedziała Zajdel-Kurowska w wywiadzie dla portalu Obserwatorfinansowy.pl. 

MZ/ISB

Przeczytaj też

Komentarze