Kongres ratyfikował umowę handlową USA-Kanada-Meksyk

Kongres ratyfikował umowę handlową USA-Kanada-Meksyk

Kongres Stanów Zjednoczonych ratyfikował w czwartek północnoamerykańską umowę o wolnym handlu między USA, Kanadą i Meksykiem (United States–Mexico–Canada Agreement, USMCA). Podczas głosowania w Senacie 89 głosów było za, 10 przeciw.

Umowa została przyjęta przez Izbę Reprezentantów 19 grudnia zeszłego roku. Teraz trafi do podpisu przez prezydenta Donalda Trumpa.

Pakt został podpisany 10 grudnia zeszłego roku w Meksyku. Była to poprawiona wersja tekstu, podpisanego pod koniec 2018 roku podczas szczytu G20 w Buenos Aires. Zmiany zostały wprowadzone z inicjatywy Stanów Zjednoczonych, oryginalną wersję ratyfikował jedynie Meksyk w czerwcu 2019.

W nowej wersji umowy usunięto m.in. sformułowania dające korzyści wielkim firmom farmaceutycznym kosztem pacjentów. Amerykańscy Demokraci zgłaszali zastrzeżenia do przedłużenia okresów ochrony patentowej tzw. farmaceutyków biologicznych, co oznaczałoby dłuższe oczekiwanie na produkcję generyków i na tańsze leki.

Właśnie z powodu ryzyka wzrostu cen leków w całej Ameryce Północnej i braku odpowiednio wysokich standardów ochrony praw pracowniczych i środowiska Demokraci nie zgadzali się poprzeć ratyfikacji tekstu w formie uzgodnionej w 2018 roku.

Nowa umowa aktualizuje relacje handlowe między trzema krajami, chroni miejsca pracy i wspiera wzrost gospodarczy. Jest w niej także mowa o skutecznej ochronie środowiska i praw pracowniczych, zawarto również zapisy uznające, że proces produkcji stali musi przebiegać w jednym z trzech krajów umowy, by uzyskać uprzywilejowane traktowanie.

Poprzednia umowa o wolnym handlu między trzema krajami Ameryki Północnej – NAFTA – weszła w życie 1 stycznia 1994 r. W 2017 r. rozpoczęły się jej renegocjacje. (PAP)

zm/ kar/

Przeczytaj też

Komentarze