Japonia wyda 13 200 000 000 000 jenów na stymulowanie gospodarki

(fot. FORUM)

Japonia wyda 13 200 000 000 000 jenów na stymulowanie gospodarki

Rząd Shinzo Abego uruchamia gigantyczny pakiet stymulacyjny. Japończycy na pobudzenie gospodarki przeznaczą równowartość około 450 mld zł.

13 200 000 000 000 jenów, czyli 13,2 bln jenów - taką wartość ma mieć jeden z największych pakietów stymulacyjnych wprowadzanych w kraju kwitnącej wiśni od kryzysu finansowego i pierwszy tego typu program w erze Reiwa, czyli okresie rządów nowego cesarza Naruhito, donosi "Financial Times".

Jak wskazuje premier Japonii Shinzo Abe, trzema filarami pakietu mają być: odbudowa kraju po ostatnich klęskach żywiołowych, wsparcie gospodarki w celu przezwyciężenia spowolnienia gospodarczego oraz inwestycje wykraczające poza horyzont czasowy wyznaczany przez Igrzyska Olimpijskie w Tokio, które odbędą się w przyszłym roku.

"FT" cytuje również media lokalne, które donoszą, że 220 mld jenów zostanie przeznaczonych na badania i rozwój związane z najnowocześniejszymi technologiami informacyjnymi, wykraczającymi poza wdrażany obecnie standard 5G.

Program będzie realizowany w okresie 15 miesięcy. Jego wartość sięgnie w tym czasie niemal 2 proc. japońskiego PKB. "FT" podkreśla, że przy wdrażaniu poprzednich pakietów pojawiały się problemy z dostępnością pracowników. Teraz, gdy program jest zdecydowanie większy, trudności mogą się jeszcze pogłębić.

Japonia nie doświadczyła recesji już od siedmiu lat, ale jej wzrost gospodarczy pozostaje rachityczny pomimo kolejnych rządowych programów stymulacyjnych i ultraluźnej polityki pieniężnej banku centralnego, od styczna 2016 r. utrzymującego ujemne stopy procentowe. Japońskiej gospodarce ciążą niekorzystne zmiany demograficzne, czyli starzejąca i kurcząca się populacja, oraz ogromne zadłużenie - dług publiczny sięga 240 proc. PKB, a cały sektor niefinansowy (uwzględniający również firmy i gospodarstwa domowe) - na niemal 380 proc. PKB, wynika z danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych.

MKa

Przeczytaj też

Komentarze