Inwestorzy domagają się zniesienia podatku Belki

(fot. Shutterstock)

Inwestorzy domagają się zniesienia podatku Belki

Fundacja Trading Jam uruchomiła inicjatywę mającą na celu zniesienie podatku od zysków kapitałowych. Trwa zbiórka podpisów pod petycją będącą częścią akcji #znosimyBelke.

Trading Jam, organizacja zrzeszająca traderów, spekulantów, inwestorów na rynkach giełdowych, walutowych, towarowych i kryptowalutowych, chce doprowadzić do zniesienia w Polsce podatku od zysków kapitałowych, zwanego potocznie „podatkiem Belki”. W liście skierowanym do prezydenta, premiera, ministerstwa finansów i Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, prezes fundacji Rafał Zaorski i przewodniczący rady ekspertów Jakub Mościcki przedstawili uzasadnienie swojego stanowiska.

- Podatek Belki w swoich założeniach wprowadzono tymczasowo, a właśnie mija dziewiętnasta rocznica jego funkcjonowania. Nad narodem polskim ponownie gromadzą się ciemne chmury w postaci konsekwencji kryzysu THE GREAT LOCKDOWN. Już nie tylko chodzi o podatki z zysków giełdowych inwestorów, ale również płacą drobni ciułacze, którzy gromadzą swoje oszczędności na lokatach. W obliczu obecnych zmian koniunkturalnych nie można kazać płacić obywatelom płacenia za posiadanie oszczędności – piszą przedstawiciele Trading Jam.

19. rocznica wprowadzenia podatku od zysków kapitałowych minęła 1 marca. W momencie wprowadzenia, stawka podatku wynosiła 20 proc. i obejmował on zyski z depozytów i lokat bankowych. Dopiero w 2004 r. zdecydowano się na opodatkowanie dochodów kapitałowych pochodzących z innych form inwestowania. Równocześnie stawka podatku obniżona została do 19 proc.

- Sam podatek nie zachęca Polaków do inwestowania pieniędzy, a tym bardziej do oszczędzania. Oprócz tego likwidacja podatku upraszcza system biurokracji, zmniejsza biurokrację. Podatek ten wpływa negatywnie na motywację wielu Polaków do inwestowania min w Polską gospodarkę poprzez Giełdę Papierów Wartościowych. Odzwierciedleniem tego stanu jest niski odsetek inwestorów indywidualnych na GPW w porównaniu do lat 90tych i lat 2000-2008 – czytamy dalej w liście TJ.

Autorzy inicjatywy przypominają także, że, według Ogólnopolskiego Badania Inwestorów, „podatek Belki” od lat stanowi jedną z głównych bolączek polskich inwestorów. W ostatniej edycji badania kwestia opodatkowania zysków z inwestowania została uznana za główną słabość polskiego rynku kapitałowego przez 42,7 proc. ankietowanych.

- Likwidacja podatku od zysków kapitałowych ułatwiłaby firmom pozyskanie finansowania w tym ciężkim dla nich okresie, a tym samym zmniejszyłaby konieczność występowania przez te firmy o wsparcie ze środków państwowych, które mogłyby zostać wykorzystane w znacznie lepszy sposób – przykładowo poprzez zwiększenie finansowania dla szpitali – dodają autorzy listu.

Równolegle do zwrócenia się do władz państwowych, fundacja Trading Jam rozpoczęła internetową zbiórkę podpisów pod petycją ws. likwidacji podatku od zysków kapitałowych. O poranku 14 maja, a więc po trzech dniach od utworzenia petycji, inicjatywę poparło 5738 osób. Prowadzona jest także zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie "podatku Belki". Aby mógł on trafić do Sejmu, potrzebnych jest 100 000 podpisów.

„Walka z Belką” trwa

Inicjatywa Trading Jam uruchomiona została niewiele ponad rok po tym, jak Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, inna organizacja zrzeszająca polskich inwestorów, w ramach konsultacji publicznych nad Strategią Rozwoju Rynku Kapitałowego zaapelowało do ministerstwa finansów o zmiany w „podatku Belki”.  

Stowarzyszenie proponowało m.in. obniżenie podatku dla inwestycji długoterminowych, wprowadzenie możliwości kompensowania strat z tytułu inwestycji w jednostki funduszy inwestycyjnych i inne papiery wartościowe z zyskami od dywidend wypłacanymi przez spółki czy zmiany mające upowszechnić inwestowanie poprzez IKZE.

Pod koniec kwietnia tego roku, w odpowiedzi na interpelację poselską, wiceminister finansów Piotr Nowak stwierdził, że nie są obecnie prowadzone dodatkowe prace związane z podatkiem Belki.

"Obecnie nie są natomiast planowane prace nad ulgami, zwolnieniami oraz obniżeniem stawki podatku od dochodów z kapitałów pieniężnych, w zakresie innym niż określony w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego" – stwierdził Nowak.

W ramach Strategii przewidziano wprowadzenie zachęt podatkowych dla osób fizycznych, polegających m.in. na zwiększeniu zakresu ulg dla opodatkowania dochodów ze sprzedaży akcji otrzymanych w ramach programów akcji pracowniczych, obniżeniu – w limitowanym zakresie – stawki podatku dochodowego od dywidend, w przypadku inwestycji trwających co najmniej 36 miesięcy oraz możliwości rozliczania dochodów z inwestycji w fundusze kapitałowe z dochodami z inwestycji w inne instrumenty finansowe.

W ubiegłej kadencji Sejmu projekt   ustawy dotyczącej likwidacji „podatku Belki” złożyli posłowie Kukiz’15. Projekt został negatywnie zaopiniowany przez rząd, a Sejm nie podjął dalszych prac nad ustawą.

Szeroką analizę podatku Belki oraz jego wpływu na polski rynek znajdziesz w artykule „Podatek Belki - więcej szkody niż pożytku”.

Michał Żuławiński

Przeczytaj też

Komentarze