Ikea wychodzi z USA. Zamyka swoją jedyną fabrykę w tym kraju

(fot. IKEA)

Ikea wychodzi z USA. Zamyka swoją jedyną fabrykę w tym kraju

Ikea ogłosiła, że zamknie swoją jedyną fabrykę w USA, a produkcję przeniesie do Europy. Bo tu może obniżyć koszty.

Zakład w Danville zatrudnia ok. 300 pracowników i działa od 2008 roku. Szwedzi wytwarzają w nim produkty drewniane, np. półki. Uzasadniając swoją decyzję, Ikea wskazała na ceny surowców, które, jak twierdzi, są w Stanach Zjednoczonych wyższe niż w Europie. 

Ikea posiada zakłady produkcyjne w dziewięciu krajach, zatrudniając około 20 000 osób. W Europie produkuje m.in. w Polsce, Rosji i Szwecji. 

„Dołożyliśmy wszelkich starań, aby poprawić i utrzymać konkurencyjność tego zakładu, ale niestety już nie jest to możliwe”, oświadczył kierownik zakładu Bert Eades. 

Fabryka będzie działała do grudnia 2019 roku. Nie wiadomo, który zakład przejmie ciężar produkcji tego zamykanego w Danville.

Niedawno senator Kim Kaine, który udał się z wizytą do fabryki, zwracał uwagę, że fabryka w Danville może ucierpieć z powodu ceł nałożonych przez administrację Donalda Trumpa na towary z Chin, bo importuje płyty wiórowe. Zakład dementował wówczas tę informację i zapewniał, że płyty wiórowe są sprowadzane z terenu USA i konflikt handlowy na linii Chiny-USA póki co nie ma wpływu na produkcję. 

Pod koniec 2018 roku Ikea przedstawiła plan globalnej restrukturyzacji firmy, w związku z którą zapowiedzianoprzeniesienie dużej części sprzedaży do internetu oraz otwarcie większej liczby sklepów mało i średnio-powierzchniowych. Miało się to wiązać z utratą pracy przez ponad 7 tys. osób.

KWS

Katarzyna Waś-Smarczewska

Przeczytaj też

Komentarze