Spór o 30-krotność składek na ZUS. Gowin: W budżecie zabraknie 5 mld zł

(fot. FORUM)

Spór o 30-krotność składek na ZUS. Gowin: W budżecie zabraknie 5 mld zł

Budżet na 2020 r. trzeba będzie znowelizować - ocenił w poniedziałek w Radiu Zet wicepremier Jarosław Gowin.

"W mojej ocenie budżet (na 2020 r. - PAP) będzie trzeba znowelizować, bo jeżeli zrezygnujemy z likwidacji 30-krotności, a to jest postulat Porozumienia, to faktycznie w budżecie braknie 5 mld zł w i wtedy będzie pytanie, czy jednak dążymy do zrównoważenia budżetu (...) czy też odstępujemy od tego i decydujmy się na niewielki deficyt. (...)To będzie decyzja podjęta przez przyszły rząd i przyszły parlament" - powiedział.

Gowin oświadczył w ubiegłym tygodniu, że Porozumienie nie zagłosuje za likwidacją 30-krotności. W jego ocenie, przyjęcie projektu byłoby uderzeniem w najwyżej wykwalifikowanych specjalistów.

Sasin ws. limitu 30-krotności składek na ZUS: jest to temat do dyskusji

Osobiście uważam, że obecny model jest niesprawiedliwy, natomiast jest to temat do dyskusji; nie budzi on jakichś wielkich emocji czy sporów w ramach Zjednoczonej Prawicy - powiedział wicepremier Jacek Sasin, pytany o zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS.

W projekcie budżetu na 2020 r. założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce). Wicepremier i szef Porozumienia Jarosław Gowin oświadczył w ubiegłym tygodniu, że Porozumienie nie zagłosuje za likwidacją 30-krotności. W jego ocenie przyjęcie projektu byłoby uderzeniem w najwyżej wykwalifikowanych specjalistów.

Sasin w poniedziałek w Polskim Radiu 24 na uwagę, że zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS to "jedna ze sztandarowych reform premiera Mateusza Morawieckiego" odparł: "Nie nazwałbym tego absolutnie sztandarową reformą". Jak dodał, jest to temat, na który dyskutowano przez "dużą część tej kadencji, która w tej chwili mija".

"Ja osobiście uważam, że ten model, który w tej chwili mamy, jest jednak niesprawiedliwy, promuje tych, którzy zarabiają więcej. Ci, którzy zarabiają więcej, finalnie płacą niższe składki, bo od pewnego momentu przestają je płacić. Ale jest to temat do dyskusji, w żadnym wypadku nie jest to temat, który mógłby budzić jakieś wielkie emocje czy wielkie spore w ramach Zjednoczonej Prawicy" - powiedział wicepremier.

Jak dodał, dyskutowanie o różnych tematach w ramach koalicji jest normalne. "Nie zawsze jest tak, że we wszystkim się w 100 proc. zgadzamy; jakby tak było, to wszyscy bylibyśmy w jednej partii" - zaznaczył Sasin.

Co zakłada projekt budżetu?

Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, pytany w pierwszej połowie października przez PAP, czy możliwa jest zmiana decyzji w kwestii zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS, powiedział, że propozycja likwidacji tego limitu jest nie tylko zamieszczona w propozycji budżetu na 2020 roku, ale była ona wcześniej zamieszczona w wieloletnim planie finansowym, który rząd przygotował na początku tego roku i który został zatwierdzony przez Komisję Europejską.

"To nie jest takie proste, że rząd czy minister finansów może wycofać się z tej pozycji, z racji tego, że jest to pozycja budżetowa, która była przedstawiona Komisji Europejskiej. Ostateczne decyzje będzie podejmował parlament" – zaznaczył minister. (PAP)

W projekcie budżetu na 2020 r. założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce). Dochody budżetowe z tego tytułu zaplanowano na 5 mld zł. Projekt budżetu na 2020 r. zakłada zrównoważenie dochodów i wydatków na poziomie 429,5 mld zł.

Zjednoczona Prawica, czyli Prawo i Sprawiedliwość, Porozumienie i Solidarna Polska, w wyniku wyborów parlamentarnych wprowadzą łącznie 235 posłów i 48 senatorów. Partia Jarosława Gowina - Porozumienie wprowadzi 18 posłów i 2 senatorów, podobnie jak Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, która również wprowadzi 18 posłów i 2 senatorów. 

tus/ gor/ sno/ par/

Przeczytaj też

Komentarze