Giełdy w USA kończą dzień na plusach, rosły spółki technologiczne

(fot. FORUM)

Giełdy w USA kończą dzień na plusach, rosły spółki technologiczne

Amerykańskie giełdy odrabiały straty z początku sesji i zakończyły dzień na umiarkowanych plusach. Wzrostom przewodziły spółki sektora FAANG, w tym zwłaszcza Apple. Inwestorzy czekają na decyzje prezydenta Trumpa ws. nowych ceł na chińskie towary o wartości 267 mld dolarów.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,44 proc. do 25.971,06 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 0,37 proc. do 2.887,89 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę o 0,61 proc. do 7.972,47 pkt.

Zwyżkowały indeksy spółek technologicznych z sektora FAANG. Liderem zwyżek był Apple, który wzrósł o ponad 2 proc. i przerwał serię czterech spadkowych sesji z rzędu.

Analitycy UBS podnieśli cenę docelową akcji Apple do 250 USD z 215 USD wcześniej, wskazując, że duże perspektywy wzrostu ma zwłaszcza segment usług tej spółki. 12 września Apple organizuje coroczną imprezę, na której zaprezentuje kilka swoich premierowych produktów.

Twitter i Netflix zyskiwały po około 1,5 proc.

Amazon podał, że platforma b2b uzyskała 10 mld dolarów obrotów rocznie. Akcje spółki zyskały około 1,5 proc.

Pozytywne informacje płyną z amerykańskiego rynku pracy. W USA indeks optymizmu małych firm w VIII wyniósł 108,8 pkt. Oczekiwano 108 pkt. Mali przedsiębiorcy planują najwyższe wydatki od 2008 roku, a chęć zatrudniania nowych pracowników nigdy nie była wyższa.

Natomiast liczba nieobsadzonych etatów w USA wg ankiety JOLTS w lipcu wyniosła rekordowe 6,939 mln. Natomiast liczba odejść zatrudnionych jest najwyższa od 17 lat, co jest oznaką wzmacniania rynku pracownika.

Głównym czynnikiem ryzyka w światowej gospodarce pozostają napięcia handlowe USA-Chiny. Prezydent Donald Trump oświadczył w zeszły piątek, że ma przygotowane kolejne cła na towary importowane z Chin o wartości 267 mld USD. Wcześniej zapowiadano taryfy w wysokości 200 mld dolarów.

Amerykańskie cła doprowadzą do znacznej poprawy stosunków między Chinami a Rosją, powiedział we wtorek dla CNBC były prezes Ludowego Banku Chin Zhou Xiaochuan.

Inwestorzy bacznie przyglądają się rozwojowi negocjacji handlowych między krajami Ameryki Płn. Minister spraw zagranicznych Kanady Chrystia Freeland spotka się we wtorek z głównym negocjatorem ds. handlu USA Robertem Lighthizerem, by kontynuować rozmowy ws. porozumienia NAFTA. (PAP)

kkr/ pr/ jm/

przewiń, aby zobaczyć całą tabele

Przeczytaj też

Komentarze