Funt najsłabszy od ponad dwóch lat. Rosną obawy o brexit bez umowy

(fot. YAY Foto)

Funt najsłabszy od ponad dwóch lat. Rosną obawy o brexit bez umowy

Kurs funta gwałtownie zniżkuje na fali nowo rozbudzonych obaw o zbliżający się wielkimi krokami brexit bez porozumienia z Brukselą.

Notowania brytyjskie waluty poruszają się pod dyktando kolejnych doniesień z brexitowego frontu. W wyścigu o fotel lidera Partii Konserwatywnej, a w konsekwencji - brytyjskiego rządu, mierzą się b. burmistrz Londynu i zdecydowany zwolennik opuszczenia Unii Europejskiej przez Zjednoczonego Królestwo Boris Johnson oraz szef MSZ Jeremy Hunt, również opowiadający się za opuszczeniem wspólnoty, ale do niedawna prezentujący bardziej koncyliacyjny ton.

Jednak w obliczu silnych nastrojów antyunijnych wśród zwolenników torysów (którzy decydują w głosowaniu o wyborze nowego lidera partii), obaj kandydaci coraz wyraźniej forsują stanowcze stanowiska ws. brexitu. Podczas wczorajszej debaty obaj podkreślali, że nie akceptują planu awaryjnego ws. irlandzkiej granicy, wynegocjowanego przez byłą liderką Konserwatystów i ustępującą szefową rządu Theresę May. Tymczasem państwa unijne wciąż nie dały sygnału, że są skłonne na ponowne negocjacje i ustępstwa w tej kwestii.

Rośnie zatem prawdopodobieństwo, że 31 października Zjednoczone Królestwo opuści Unię Europejską bez porozumienia z Brukselą i stolicami krajów członkowskich. Analitycy wskazują, że będzie to miało katastrofalny wpływ na brytyjską gospodarkę, co zmusi Bank Anglii do obniżki stóp procentowych w celu zahamowania kryzysu, a w efekcie doprowadzi do spadku kursu funta. Dyskontujący przyszłość inwestorzy już teraz zabezpieczają się przed tym scenariuszem, wyprzedając brytyjską walutę.

We wtorkowe popołudnie funt osłabia się wobec dolara aż o 0,9 proc. Za szterlinga płaci się już zaledwie 1,24 USD - najmniej od kwietnia 2017 r.

Kliknij, aby przejść do wykresu Kliknij, aby przejść do wykresu (Bankier.pl)

W konsekwencji brytyjska waluta jest też tańsza dla płacących w złotych. Przed 17:00 funt kosztuje niespełna 4,71 zł, po spadku o ponad 5 groszy od początku tygodnia. W efekcie jest najtańszy od sierpnia ubiegłego roku.

Kliknij, aby przejść do wykresu Kliknij, aby przejść do wykresu (Bankier.pl)

MKa

Przeczytaj też

Komentarze