Francja: paczka papierosów za 10 euro od 2018 roku

(fot. thetaXstock)

Francja: paczka papierosów za 10 euro od 2018 roku

Paczka papierosów we Francji ma zdrożeć od przyszłego roku do poziomu 10 euro za sztukę. Sztuczny wzrost cen został zatwierdzony na zgromadzeniu narodowym przez premiera kraju, Edouarda Philippe’a.

Cena paczki papierosów ma stopniowo, ale szybko rosnąć do 2018 roku, aż osiągnie 10 euro – według aktualnego kursu euro, będzie to równowartość ok. 42 zł. Ustalenia premiera z wtorku 4 lipca nie są żadnym zaskoczeniem. Minister zdrowia, Agnes Buzyn już wcześniej zapowiadała, że jej celem do osiągnięcia podczas kadencji będzie zmniejszenie liczby osób palących papierosy – pisze francuski dziennik „L’Express”.

– Moim celem jest to, żeby pokolenie urodzone dzisiaj było pierwszym bez tytoniu – zapowiedziała w weekend minister w rozmowie z serwisem Hospimedia. – Walka z paleniem tytoniu, który jest głównym powodem zgonów, zostanie zintensyfikowana – dodał.

Średnia cena paczki papierosów we Francji to obecnie ok. 6,5 euro za sztukę, czyli ok. 27 zł. Podwyżka będzie więc wynosiła ponad 50 proc. ceny bazowej.

MG

Przeczytaj też

Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów
e-pity 2017
URUCHOM

Wersja na telefon

Komentarze