Finlandia testuje dochód podstawowy. 560 euro "pensji" od państwa

(fot. YAY Foto)

Finlandia testuje dochód podstawowy. 560 euro "pensji" od państwa

Finlandia rozważa wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego. Na razie jednak przetestuje go na grupie 2000 bezrobotnych. Będą dostawać 560 euro, co ma ich zmotywować do podjęcia pracy.

Skandynawowie słyną z oryginalnych rozwiązań. Kraj, który wyprodukował kultową Nokię, teraz zabiera się za zmiany w swojej polityce społecznej. Finowie zamierzają wprowadzić bezwarunkowy dochód podstawowy. Chodzi o swego rodzaju pensję, która byłaby wypłacana comiesięcznie, i co ważne, wystarczyłoby być obywatelem Finlandii, aby ją uzyskiwać. Tym różniłaby się od popularnego zasiłku, że nie trzeba by było być osobą bezrobotną.

Jak informuje Deutsche Welle, do eksperymentu wybrano grupę składającą się z 2 tys. bezrobotnych. Od stycznia zaczną oni dostawać 560 euro miesięcznie i nie będą musieli w zamian spełniać żadnych dodatkowych warunków. Władze mają nadzieję, że zmotywuje to wspomniane osoby do podjęcia choćby pracy dorywczej. Osoby biorące udział w eksperymencie nie będą płacić podatku od otrzymywanego od państwa dochodu, nawet jeżeli znajdą inne źródło finansowania.

Bezwarunkowy dochód podstawowy, jeżeli wszedłby w życie na stałe, miałby zastąpić wszelkiego rodzaju zasiłki ze strony państwa, natomiast otrzymujący go obywatele nie musieliby się obawiać, że utracą go, gdy przekroczą jakiś próg dochodowy. Eksperyment ma potrwać 2 lata.

Przypomnijmy, że podobną zmianę chcieli wprowadzić w tym roku Szwajcarzy. Według projektu każdy dorosły mieszkaniec Szwajcarii, bez względu na swoje dochody, otrzymywałby co miesiąc od państwa nieopodatkowaną kwotę 2,5 tys. franków, zaś osoby w wieku do 18 lat - 625 franków.

Tłumaczono to tym, że w Szwajcarii w wyniku rosnącej robotyzacji zwiększa się bezrobocie. Podobnych argumentów używa się w Finlandii. Jednak Szwajcarzy zdecydowanie odrzucili projekt w czerwcowym referendum.

Marcin Hołubowicz

Przeczytaj też

Komentarze