Fed może zakończyć okres siły dolara

(fot. Pexels)

Fed może zakończyć okres siły dolara

Jeśli Fed zdecyduje się na poważniejsze obniżki stóp procentowych, skutkiem będzie spadek rentowności obligacji USA i osłabienie dolara, oceniają specjaliści.

Rentowności 2-letnich obligacji amerykańskiego skarbu, które od listopadowego szczytu spadły z 2,98 proc. do 1,84 proc., sięgną na koniec przyszłego roku zaledwie 1,00 proc., zapowiada Shyam Devani, strateg Citigroup. Takie skutki miałaby decyzja Fedu o serii mających wesprzeć amerykańską gospodarkę cięć stóp procentowych. Na lipcowym posiedzeniu bank obniży koszt pieniądza o 25 punktów bazowych, by do końca roku dokonać jeszcze dwóch cięć, wynika z prognoz Citigroup.

– Znajdujemy się w momencie, kiedy przesądzi się, czy Fed tylko zapobiegawczo obetnie stopy, czy też wchodzimy w dłuższy okres obniżek. Skłaniam się ku tej drugiej możliwości – zauważa Shyam Devani.

Za tym, że obniżki stóp przedłużą się na przyszły rok, przemawiają utrzymujące się niskie oczekiwania inflacyjne, globalne spowolnienie i słabość cen surowców, argumentuje specjalista. To, czy w tendencję spadkową wejdą również notowania dolara, zależy od wydźwięku lipcowego cięcia stóp przez Fed, dodaje Erin Browne, zarządzająca funduszami w towarzystwie Pimco.

– Jeśli stoimy u progu dłuższego okresu obniżek stóp, to rentowności obligacji krótkoterminowych powinny spaść znacząco poniżej rentowności papierów długoterminowych, a skutkiem powinno być znaczące osłabienie dolara – przewiduje w rozmowie telewizją Bloomberg specjalistka, według której seria obniżek stóp Fedu osłabiłaby dolara zwłaszcza wobec euro i jena.

MWIE, Bloomberg

Przeczytaj też

Komentarze