Biedronka w końcu na GPW. Ruszyły certyfikaty na Jeronimo Martins

(fot. Bankier.pl)

Biedronka w końcu na GPW. Ruszyły certyfikaty na Jeronimo Martins

Inwestorzy z GPW w końcu mogą zainwestować w Biedronkę. Wprawdzie przy Książęcej nie są obecne akcje właściciela największej sieci dyskontów w Polsce, jednak 16 lipca ruszyły certyfikaty oparte o jego papiery.

Centrum prasowe GPW poinformowało, że 16 lipca w obrocie giełdowym znalazły się nowe certyfikaty strukturyzowane wyemitowane przez Raiffeisen Centrobank. Instrumentem bazowym dla nowej emisji certyfikatów są akcje Jeronimo Martins.

- Cieszymy się, że Raiffeisen Centrobank wyemitował kolejne serie certyfikatów strukturyzowanych na naszym rynku. Atrakcyjny instrument bazowy, jakim są akcje Jeronimo Martins, właściciela największej sieci detalicznej w Polsce, daje ekspozycję na akcje spółki, która notowana jest na rynkach zagranicznych - mówi Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.

Cena akcji Jeronimo  Martins, instrumentu bazowego dla certyfikatów z GPW Cena akcji Jeronimo Martins, instrumentu bazowego dla certyfikatów z GPW (EquityRT)

Jeronimo Martins Polska jest właścicielem Biedronki mającej ponad 2820 sklepów w ponad tysiącu miejscowościach. Na co dzień akcje tej spółki notowane są na giełdzie w Lizbonie, jednak poprzez certyfikaty możliwa jest pośrednia inwestycja w te papiery na GPW. 

Na polską giełdę trafiły trzy rodzaje certyfikatów Jeronimo Martins: dwie serie typu faktor oraz jedna seria typu tracker. Certyfikaty faktor to certyfikaty ze stałą, określoną z góry dźwignią. W pierwszym wskaźnik dźwigni to plus 3, w drugim - plus 4. Dają one możliwość zarabiania na wzrostach cen instrumentów bazowych (long faktor) i na ich spadkach (short faktor). Jeżeli przykładowo inwestor kupi "trójkę", to każdy wzrost kursu akcji o 1 proc. oznacza zysk 3 proc., a spadek o 1 proc. stratę 3 proc. Ze względu na dźwignię, jest to raczej instrument do krótkoterminowego inwestowania. Instrumenty są oznaczone na giełdzie kodami RCFL3JMT oraz RCFL4JMT.

Z kolei certyfikaty indeksowe (tracker) najczęściej nie mają terminu wykupu (tzw. open-end). Trackery naśladują 1:1 (lub z dźwignią) zmiany instrumentu bazowego (np. produktów rolnych, indeksów giełdowych, kursów akcji). Umożliwiają zarabianie zarówno na wzrostach, jak i na spadkach (short trackery). W przypadku Jeronimo Martins w cenie zakupu certyfikatu uwzględniona jest jednorazowa prowizja w wysokości 0,05545 proc. Instrument oznaczony jest na giełdzie kodem RCLJMTAOPEN.

Akcje właściciela Biedronki w 2019 roku radzą sobie świetnie, od początku stycznia zyskały już aż 43 proc. Wcześniej jednak notowały one wyraźne spadki. Przychody spółki sięgają przeszło 17 mld euro, a 2/3 z nich generowane są w Polsce. Zysk netto wyniósł 401 mln euro. Wzrósł on wprawdzie o 4,1 proc., firma uznała jednak rok 2018 za trudny. Biedronka szczególnie odczuła niedzielny zakaz handlu, który negatywnie odbił się na sprzedaży LFL.

Na GPW notowanych jest łącznie ponad 1200 produktów strukturyzowanych. Inwestorzy mają wybór zróżnicowanych instrumentów bazowych: akcji, koszyków akcji, indeksów czy produktów rolnych. Ponadto produkty strukturyzowane umożliwiają wybór instrumentu bazowego zgodnego z preferowanym poziomem ryzyka inwestycyjnego, a także możliwość zarabiania na wzrostach i spadkach cen instrumentów bazowych.

Adam Torchała

Przeczytaj też

Komentarze