Białoruś chce "współpracy i partnerstwa" z UE

(fot. YAY Foto)

Białoruś chce "współpracy i partnerstwa" z UE

O potrzebie porozumienia o partnerstwie i współpracy pomiędzy Białorusią i UE, by stworzyć formalną bazę wzajemnych relacji i w pełni je znormalizować, mówił w czwartek w Mińsku wiceminister spraw zagranicznych Aleh Krauczenka.

Białoruś współpracuje z UE na podstawie porozumienia sięgającego jeszcze czasów ZSRR.

Potrzebujemy umowy bazowej, choćby minimalnej, najprostszej. Porozumienie o partnerstwie i współpracy nie tworzy nowego trybu w relacjach, nie przewiduje preferencji czy wypłaty jakichś środków. Jego sens polega na tym, że jest symbolem pełnej normalizacji relacji” – mówił wiceminister Aleh Krauczenka podczas przyjęcia zorganizowanego przez przedstawicielstwo UE w Mińsku z okazji Dnia Europy, 10-lecia Partnerstwa Wschodniego oraz 15-lecia rozszerzenia UE z 2004 r., w którym do Wspólnoty dołączyła m.in. Polska.

Krauczenka podkreślał, że Białoruś jest zainteresowana rozwijaniem relacji z UE, która jest drugim po Rosji partnerem handlowym Białorusi.

Podkreślił, że Mińsk „widzi przyszłość w dobrym sąsiedztwie, współistnieniu państw, które nie są dla siebie źródłem problemów”.

Białoruś i UE nie zawsze zgadzają się ze sobą, ale zawsze dążymy do pozytywnego rezultatu" - powiedział minister.

W czasie przyjęcia prezentowana była wystawa poświęcona 15-leciu członkostwa Polski w UE.

Z Mińska Justyna Prus

Przeczytaj też

Komentarze