Bezpitowcy. Kto następny z zerowym podatkiem?

(fot. YAY Foto)

Bezpitowcy. Kto następny z zerowym podatkiem?

Od 1 sierpnia 2019 roku zacznie obowiązywać ulga w podatku dochodowym dla osób przed 26. rokiem życia. Rząd ma nadzieję, że zerowy PIT wzmocni młodych na rynku pracy i powstrzyma emigrację. Ale czy taka ulga jest sprawiedliwa? Jakie inne grupy powinny być zwolnione z podatku w następnej kolejności? O to pytamy w najnowszej sondzie.

Rząd przygotowuje się do startu nowej ulgi w podatku PIT, co nastąpi już za blisko miesiąc. Premier Morawiecki przekonuje, że zerowy PIT ma przyciągać młodych ludzi do Polski, zapobiegać emigracji i poprawiać perspektywy młodych na rynku pracy. Z ulgi ma skorzystać ponad dwa miliony obywateli.

Krytycy twierdzą jednak, że takie rozwiązanie jest niesprawiedliwe wobec innych grup społecznych i zwracają uwagę, że podatek, którego nie zapłacą młodzi będzie musiała zapłacić do budżetu któraś inna grupa społeczna (lub również młodzi, ale w inny, nieznany jeszcze sposób). Już teraz mówi się również o nadużyciach, jakich wskutek nowych przepisów mogą chcieć dopuszczać się pracodawcy z przywilejami. Czy młodzi powinni otrzymywać wyższe wynagrodzenie niż starsi, bardziej doświadczeni pracownicy?

Jakie jest Twoje zdanie: czy zerowy PIT należy się młodym? Której jeszcze grupie powinien przysługiwać podobny przywilej? Jeśli nie widzisz ankiety z pytaniem poniżej, znajdziesz ją tutaj »

MW

Przeczytaj też

Komentarze