Najlepsze lokaty bankowe na 3 miesiące – maj 2019 [Ranking Bankier.pl]

(fot. YAY Foto)

Najlepsze lokaty bankowe na 3 miesiące – maj 2019 [Ranking Bankier.pl]

Miano najwyżej oprocentowanej lokaty kwartalnej nosi w maju aż pięć propozycji. Każda z nich pozwoli zarobić 4,00 proc. w skali roku, jednak dopiero po spełnieniu dodatkowych warunków. Kolejnym utrudnieniem w osiągnięciu wysokiego zysku jest także ograniczona kwota maksymalna będąca wspólnym mianownikiem u liderów.

Na ten wtorek przygotowaliśmy dla czytelników najnowsze zestawienie najlepszych lokat kwartalnych. Najwyżej oprocentowane oferty na rynku dostępne dla kwoty 10 000 zł prezentujemy w dwóch pierwszych tabelach. W jednej z nich zgromadziliśmy lokaty z dodatkowymi warunkami, natomiast w drugiej propozycje bez takich ograniczeń. Trzecia tabela może zainteresować osoby, które planują wpłacić do banku 100 000 zł. Jeśli instytucja posiada w ofercie kilka depozytów o podobnych parametrach, do danego zestawienia włączyliśmy lokatę z najwyższą stawką.

Najlepsze lokaty kwartalne na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami

przewiń, aby zobaczyć całą tabele

Najlepsze lokaty 3M na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami

1.

Bank Millennium

Lokata "Lubię to Polecam"

4,00%

81,66 zł

tylko dla posiadaczy konta, którzy:

a) skutecznie polecą wskazany ROR znajomemu, który wypełni dodatkowe warunki lub

b) są nowymi klientami, a ROR otworzą z polecenia oraz spełnią dodatkowe warunki.

Warunki, o których mowa to wyrażenie zgód marketingowych, zrealizowanie płatności bezgotówkowych kartą lub Blikiem na kwotę 360 zł w ciągu 30 dni od otwarcia konta.

Getin Bank

Lokata Mobilna

4,00%

81,66 zł

tylko dla osób, które mają dostęp do bankowości internetowej (np. posiadacze konta osobistego)

Idea Bank

Lokata HAPPY

4,00%

81,66 zł

tylko dla nowych klientów

Nest Bank

Nest Lokata Witaj

4,00%

81,66 zł

tylko dla nowych klientów zakładających konto

PlusBank

Lokata na Start

4,00%

81,66 zł

tylko dla posiadaczy konta, którzy do tej pory nie korzystali z oferty depozytowej

2.

mBank

Dla nowych klientów

3,50%

71,45 zł

tylko dla nowych klientów zakładających konto

3.

Alior Bank

Lokata dla nowego klienta*

3,00%

61,25 zł

tylko dla nowych klientów zakładających konto.

eurobank

Lokata na start mobilna

3,00%

61,25 zł

tylko dla posiadaczy konta, dostępna przez 30 dni od aktywacji aplikacji mobilnej

4.

BOŚ Bank

e-Lokata na Plusie

2,50%

51,03 zł

tylko dla nowych klientów

neoBank

energoLOKATA 3M GWARANTOWANA

2,50%

51,03 zł

tylko dla nowych klientów zakładających konto lub portfel depozytowy w banku

5.

PKO Bank Polski

Lokata na nowe środki

1,80%

36,74 zł

tylko dla posiadaczy konta, którzy wpłacą nowe środki, zakładana przez aplikację mobilną lub serwis internetowy

*Lokata na 100 dni.

Sprawdź pozostałe lokaty w zestawieniu »

Źródło: Bankier.pl, stan na 13.05.2019 r.

Zainteresowani najwyższą stawką na lokacie kwartalnej, mogą wybrać spośród pięciu ofert oprocentowanych na 4,00 proc. w skali roku. Do najlepszej piątki należą Bank Millennium (Lokata „Lubię to Polecam”), Getin Bank (Lokata Mobilna), Idea Bank (Lokata HAPPY), Nest Bank (Nest Lokata Witaj) oraz PlusBank (Lokata na Start). Klienci, którzy wpłacą na jedną z nich 10 000 zł, zarobią w trzy miesiące ponad 81 zł. Jeden z warunków to utrzymanie depozytu do końca terminu zapadalności, jednak nie jest to jedyny wymóg stawiany przez wyżej wymienione instytucje.

Aby zarobić 4,00 proc. rocznie w Banku Millennium, konieczne będzie zapisanie się do programu rekomendacyjnego. Możliwość otwarcia lokaty pojawi się, jeśli klient skutecznie poleci konto w Banku Millennium swojemu znajomemu, który zrealizuje płatności kartą lub Blikiem na 360 zł. Nie obejdzie się także bez wyrażenia zgód marketingowych przez obu uczestników programu. Z nagrody może skorzystać także nowy klient, który otworzy ROR z polecenia. Taka sama stawka figuruje również przy ofercie Getin Banku – Lokacie Mobilnej. To depozyt, w przypadku którego kartą przetargową jest posiadanie dostępu do systemu transakcyjnego. Dodatkowy wymóg to korzystanie z aplikacji mobilnej. Nie mniej zarobią również posiadacze oszczędności, którzy wpłacą je na Lokatę HAPPY od Idea Banku. Oferta jest skierowana do nowych klientów. Wśród najwyżej oprocentowanych lokat nie zabrakło także Nest Lokaty Witaj od Nest Banku, która podobnie jak oferta od Idea Banku objęta jest warunkiem posiadania statusu nowego klienta. Klient nie może także zapomnieć o otwarciu konta osobistego. Konto osobiste przyda się także zainteresowanym otwarciem Lokaty na Start od PlusBanku. Dzięki tej propozycji mogą zarobić zarówno stali, jak i nowi klienci, którzy do tej pory nie korzystali z oferty depozytowej banku.

Na drugim miejscu zestawienia najlepszych lokat kwartalnych na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami melduje się w maju Lokata dla nowych klientów. Depozyt od mBanku może pochwalić się stawką w wysokości 3,50 proc. rocznie. Najważniejszy wymóg stawiany klientowi bank zdradza w nazwie depozytu – posiadanie statusu nowego klienta. Deponenta nie ominie także obowiązek otwarcia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

Pierwszą trójkę uzupełniają dwie oferty na 3,00 proc. w stosunku rocznym. Pierwszą z nich jest Lokata dla nowego klienta od Alior Banku, a drugą Lokata na start mobilna od eurobanku. Oba banki stawiają na posiadanie - poza lokatą - również i konta osobistego. Nie jest to koniec listy kryteriów do „odhaczenia”. Alior Bank kieruje swoją ofertę do nowych klientów, natomiast eurobank do klientów, którzy dopiero zapoznają się z aplikacją mobilną banku. Klient ma ograniczony czas na założenie lokaty po aktywacji aplikacji.

Najlepsze lokaty kwartalne na 10 000 zł bez dodatkowych warunków

przewiń, aby zobaczyć całą tabele

Najlepsze lokaty 3M na 10 000 zł bez dodatkowych warunków

Lp.

Bank

Lokata

Oproc.

Zysk

1.

Idea Bank

Lokata NR 1

3,00%

61,25 zł

2.

Inbank

Lokata standardowa

1,80%

36,74 zł

3.

Getin Bank

e-Lokata Tradycyjna

1,55%

31,64 zł

4.

Toyota Bank

Lokata Standard

1,50%

30,62 zł

5.

Lion’s Bank

Lokata Miracle

1,45%

29,60 zł

Sprawdź pozostałe lokaty w zestawieniu »

Źródło: Bankier.pl, stan na 13.05.2019 r.

Klientom, którzy niechętnie patrzą na tzw. „lokaty z gwiazdkami”, banki są skłonne zapłacić znacznie mniej. Najlepszą tego typu propozycją na kwotę 10 000 zł została Lokata NR 1 od Idea Banku oprocentowana na 3,00 proc. rocznie. Oczko niżej uplasowała się Lokata standardowa od Inbanku ze stawką w wysokości 1,80 proc. rocznie. Oszczędności wpłacone do Inbanku objęte są ochroną estońskiego systemu gwarantowania depozytów. TOP 3 zasila jeszcze e-Lokata Tradycyjna od Getin Banku na 1,55 proc. rocznie.

Najlepsze lokaty kwartalne na 100 000 zł

przewiń, aby zobaczyć całą tabele

Najlepsze lokaty 3-miesięczne dla 100 000 zł

Lp.

Bank

Lokata

Oproc.

Zysk

Warunki

1.

Idea Bank

Lokata HAPPY PRO

3,50%

714,57 zł

tylko dla nowych klientów

2.

eurobank

Lokata na dobry początek

3,00%

612,48 zł

tylko dla nowych klientów, którzy otworzą konto oraz:

a) dokonają min. 9 transakcji bezgotówkowych kartą płatniczą,

b) dokonają wpływu wynagrodzenia w kwocie min 500 zł,

LUB dokonają wpływu w wysokości min. 1500 zł co najmniej dwa razy

3.

Getin Bank

e-Lokata na nowe środki

2,60%

530,82 zł

tylko dla nowych środków

4.

BOŚ Bank

e-Lokata na Plusie

2,50%

510,41 zł

tylko dla nowych klientów, zakładana on-line

neoBANK

energoLOKATA 3M GWARANTOWANA

2,50%

510,41 zł

tylko dla nowych klientów zakładających konto lub portfel depozytowy w banku, zakładana przez bankowość elektroniczną

5.

PlusBank

Lokata „Nowa Kasa – Większy Zysk”

2,00%

408,32 zł

tylko dla posiadaczy konta, dla nowych środków, zakładana w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej

Sprawdź pozostałe miejsca w zestawieniu»

Źródło: Bankier.pl, stan na 13.05.2019 r.

Podobnie jak unikający dodatkowych warunków, tak i posiadacze większego kapitału będą musieli się zadowolić niższą stawką na lokacie kwartalnej. Dla oszczędności w wysokości 100 000 zł maksimum wynosi obecnie 3,50 proc. w skali roku. Taki procent ma obecnie Lokata HAPPY PRO od Idea Banku, która jest zarezerwowana wyłącznie dla nowych klientów banku. Na pozycji wicelidera znalazła się w tym miesiącu Lokata na dobry początek od eurobanku. Posiadanie statusu nowego klienta, założenie konta osobistego, dokonywanie płatności kartą debetową oraz zasilenie rachunku wpływem to warunki stawiane przez instytucję. Trzecie miejsce przypadło e-Lokacie na nowe środki od Getin Banku. 2,60 proc. w skali roku to stawka na tym depozycie.

Najlepsze lokaty kwartalne – sytuacja na rynku

W tym miesiącu warto odnotować wzrost maksymalnej stawki dostępnej na lokatach bez dodatkowych warunków. Przed miesiącem było to 2,90 proc. w skali roku, obecnie stawka ta jest 0,10 pp. wyższa. Pierwsze miejsce w tabeli w dalszym ciągu zajmuje Lokata NR 1 od Idea Banku.

Pozostałe informacje z rynku nie ucieszą czekających na lepszy zarobek na lokatach 3-miesięcznych. Z oferty BGŻOptima wypadła Lokata Bezkarna, która zajmowała do tej pory wysokie, drugie miejsce w tabeli na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami. Trzy banki zdecydowały się także na cięcia stawek. 13 maja Getin Bank obniżył oprocentowanie na e-Lokacie na nowe środki z 2,80 na 2,60 proc. w skali roku, z kolei Nest Bank obciął stawkę na Nest Lokacie Lojalnej aż o 0,55 pp. Nowe oprocentowanie lokaty (1,50 proc. rocznie) nie pozwoliło jej na znalezienie się w pierwszej piątce najlepszych ofert na wyższą kwotę. Z obniżką wyszedł także Inbank na Lokacie standardowej. Obecna stawka wynosi 1,80 proc. w skali roku. W kwietniu było to 2,45 proc. rocznie.

Monika Dekrewicz

Przeczytaj też

Komentarze