Treści na Forum Bankier.pl publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją... Bankier.pl nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl art. 39 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.
cyt.
''Cognor: Mali udziałowcy chcą ugody
Adam Roguski 03-01-2011, ostatnia aktualizacja 03-01-2011 03:50
Listopadowa uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy Cognora w sprawie wydzielenia polskiej sieci handlowej w celu jej sprzedaży została zaskarżona – dowiedział się „Parkiet”
źródło: www.photoxpress.com
+zobacz więcej
Uchwałę przeforsował główny udziałowiec Złomrex (ma 64,4 proc. akcji) przy sprzeciwie kilku inwestorów mniejszościowych. Jednak na ostatnim zgromadzeniu 29 grudnia akcjonariusze Cognora – w tym autorzy pozwu – jednogłośnie poparli sprzedaż sieci koncernowi ArcelorMittal za prawie 180 mln zł.
Na tym samym zgromadzeniu został odrzucony plan zakupu przez Cognor od Złomreksu trzech hut i sieci obrotu złomem za prawie 200 mln zł w gotówce i 500 mln zł w ramach przejęcia długu z tytułu obligacji. Złomrex nie brał udziału w głosowaniu. Zadecydowali udziałowcy mniejszościowi reprezentujący 2 proc. kapitału.
– Pozew zostanie wycofany, doszliśmy do wniosku, że nie ma sensu blokować transakcji z ArcelorMittal. Cognor, który nie ma kapitału obrotowego, i tak nie jest w stanie efektywnie korzystać z sieci handlowej – mówi Tomasz Suszycki, główny autor pozwu. – Mam nadzieję, że Złomrex odczyta to jako gest, iż inwestorom mniejszościowym nie zależy na sabotowaniu jego planów wobec Cognora, tylko na uzyskaniu uczciwych warunków transakcji nabycia hut. Trwają pewne rozmowy między mniejszościowymi akcjonariuszami, by zaproponować koncepcję, która pozwoliłaby wyjść z impasu – dodaje.
703 mln zł - na tyle Ipopema wyceniła aktywa, które Złomrex chciał sprzedać Cognorowi. Tę wycenę drobni udziałowcy kwestionują
„Opozycja” ma wątpliwości głównie wobec wyceny aktywów, które Cognor miałby nabyć od Złomreksu (wykonała je Ipopema na zlecenie Złomreksu), oraz tego, czy przedsiębiorstwo powinno przejmować dług z tytułu obligacji – a więc i jego obsługę (20 mln zł odsetek płatne co pół roku).
Menedżerowie Złomreksu zapowiedzieli jednak po ostatnim walnym zgromadzeniu, że o zmianie parametrów transakcji nie ma mowy, gdyż oferta cenowa za aktywa była i tak najniższa z możliwych do zaakceptowania. Główny udziałowiec, który najwyraźniej nie zakładał porażki, jeśli chodzi o planowane roszady przedsiębiorstw w grupie, nad alternatywną koncepcją dla Cognora musi się dopiero zastanowić.
Po zbyciu biznesu dystrybucyjnego (sieć zagraniczną kupuje rosyjski koncern hutniczy Mechel), co jest spodziewane w tym kwartale, Cognor będzie mieć do dyspozycji około 300 mln zł gotówki, czyli 4,5 zł na akcję. W piątek kurs Cognora spadł o 2 proc., do 2,4 zł. Rynek wycenia więc firmę na prawie 160 mln zł.''
...ciekawe są zwłaszcza ostatnie 3 zdania....