Treści na Forum Bankier.pl publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją... Bankier.pl nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl art. 39 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.
Bank przyjmując na zabezpieczenia aktywa w postaci akcji przyjmuje wysokie wskaźniki korygujące stąd rzeczywiście wartość przyjmowanego zabezpieczenia zazwyczaj jest znacząco wyższa od kwoty potencjalnego zobowiązania (kredyt w rachunku bieżącym). Argumenty twoje mają sens w przypadku jednorodnego zabezpieczenia w postaci zastawu rej. na akcjach. W tym przypadku mamy do czynienia z restrukturyzacją umowy z 2005r. odnawianej co 12 miesięcy. Temin spłaty przypadał na 15 listopada. Informacja ta oznacza, że z jakiś powodów bank przesunął decyzję o dalszym kredytowaniu do końca roku. Przyjęte zabezpieczenia ma charakter wzmocnienia dotychczasowego zabezpieczenia. Nie wiązałbym tego z wyceną akcji a jedynie z ich płynnością. Bank zabezpieczy się chetnie na akcjach o wysokiej płynności co umożliwi mu szybkie ich zbycie bez ryzyka istotnego obniżenia kursu. Pozytyw jest jeden, że bank ocenił akcje IPX jako bezpieczne z punktu widzenia ich płynności. Na pewno nie można liczyć na politykę banku, która będzie skierowana na utrzymywanie kursu akcji na odpowiednim poziomie ponieważ banki nie stosują takich narzędzi.