Treści na Forum Bankier.pl publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją... Bankier.pl nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl art. 39 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.
Okay, załóżmy, że cena jest ekstra, zapisy będą przekraczały możliwą ilość skupowanych akcji i będzie redukcja. Nadal, dlaczego to źle? Dlaczego to negatywna informacja? Dlaczego, umorzenie 10% akcji spółki, dlaczego zmniejszenie podaży akcji na rynku na poziomie 10%, ma być złą informacją? Spółka ma historię dywidendową, spółka ma historię że umarza akcje. Spółka ma strategię i cel. To dlaczego umorzenie 10% akcji jest złe? Z punktu widzenia długoterminowego inwestora, który uważa, że cena 15 PLN jest aktualnie fair value, skup po 10 będzie lepszy niż po 13, ponieważ więcej akcji skupią i umorzą. Sytuacja win-win? Jeżeli spółka Cię irytuje i uważasz że 10 PLN to fair cena, to sprzedaj, zgarnij premię i ciesz się łatwą kasą. Jeżeli wierzysz w perspektywy spółki, to też się ciesz. Przy zmniejszonej podaży akcji i aktualnych zyskach spółki, zakładając 85 mln/y Liczba akcji: 75 mln - 8,7 mln = 66,3 mln akcji. To stopa dywidendy wyniesie: 42,5 mln PLN/66,3 mln akcji = 64gr = 6,7%. Powiesz "Ha, przecież Toya nie płaci dywidend!" Rok / % wypłaconego zysku / Zysk w danym roku 2026 ? 85 mln? 2020 33,5% 64,9 mln
2019 133,9% 44,8 mln
2017 87,5% 40,3 mln
2015 111,0% 25,3 mln
2013 56,7% 25,7 mln
2012 59,7% 17,6 mln