~lol

na padlinie.

Styczeń 2026 roku na niemieckim rynku pomp ciepła był okresem
silnego ożywienia i optymizmu, będącym kontynuacją rekordowych wyników z 2025 roku. Po trudniejszym roku 2024, rynek powrócił na ścieżkę dynamicznego wzrostu, napędzany stabilizacją przepisów oraz atrakcyjnymi systemami wsparcia.

Kluczowe dane i trendy za styczeń 2026:

  • Rekordowy wzrost liczby wniosków: Na początku 2026 roku odnotowano aż 91-procentowy wzrost liczby wniosków o dofinansowanie do wymiany systemów grzewczych w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
  • Wysoka sprzedaż i prognozy: Po zakończeniu 2025 roku ze wzrostem sprzedaży o 55%, styczeń 2026 utrzymał tę tendencję. Branżowe stowarzyszenie BWP (Bundesverband Wärmepumpe) podniosło prognozy na cały rok 2026 do poziomu 410 000 – 530 000 sprzedanych jednostek.
  • Przesunięcia zamówień: Firmy technologiczne (np. 1KOMMA5°) raportowały w połowie stycznia, że z powodu ogromnego popytu w końcówce 2025 roku, wiele instalacji zostało przesuniętych do realizacji właśnie na początek 2026 roku.
  • Dominacja pomp powietrznych: Największym zainteresowaniem cieszyły się pompy typu powietrze-woda o mocy 5–16 kW, dedykowane domom jedno- i dwurodzinnym.
  • Wpływ dotacji: Kluczowym motorem napędowym w styczniu pozostał program KfW 458, oferujący do 70% dofinansowania kosztów inwestycji dla gospodarstw domowych wymieniających stare kotły olejowe lub gazowe. 

Kontekst rynkowy
Choć rynek rósł, styczeń 2026 przyniósł także debatę nad nowymi regulacjami. Pod koniec miesiąca nowa koalicja rządowa w Niemczech nie dotrzymała autorskiego terminu na doprecyzowanie szczegółów nowej ustawy grzewczej, co wywołało pewną niepewność w branży, mimo wciąż wysokich wskaźników sprzedaży.

Dodaj odpowiedź

Temat postu jest wymagany. Temat postu może zawierać min. 2 znaki. Temat postu może zawierać max. 72 znaki.
Treść postu jest wymagana. Treść postu może zawierać min. 2 znaki.
Pole Autor jest wymagane. Pole Autor musi zawierać min. 2 znaki. Pole Autor musi zawierać max. 30 znaków. Pole Autor może zawierać tylko litery, cyfry oraz znaki _ i -.

Treści na Forum Bankier.pl publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją... Bankier.pl nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl art. 39 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.