Treści na Forum Bankier.pl publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją... Bankier.pl nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl art. 39 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.
W przypadku zastosowania zmniejszenia odpisów składek o składki zwrócone - maksymalne zmniejszenie to wysokość składek bieżących do odpisu (tylko społeczne. Stąd te dwa miesiące. W przeciwnym wypadku musiałabyś składać korekty PIT-5 , a to nie miałoby sensu, ponieważ stanowiącą jest data zwrotu składek. Tak więc zapłaciłaś składki za I i II 2006 r.I tego nie ruszamy. W marcu otrzymałałaś zwrot 870,- zł i w związku z tym w deklaracji PIT-5 za marzec zmniejszasz składki społeczne do zera (bo więcej nie możesz - nie masz "miejsca"). Zostaje ci około 430,- zł i o tę kwotę zmniejszasz odpis od dochodu za kwiecień. Zmniejszyć musisz w miesiącu otrzymania zwrotu i w następnym. Jeśli zrobiłabyś to później, to efektem będzie uszczuplenie zaliczki PIT-5, a o to fiskus będzie miał pretensje. Prawdopodobnie tego nie wykryje, ale po co robić sobie "smród" w razie kontroli za jakieś tam grosze.