Treści na Forum Bankier.pl publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją... Bankier.pl nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl art. 39 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.
I teraz mamy jasność :-))) Jak wiesz, składki na ubezpieczenie społeczne odpisujemy od dochodu przed jego opodatkowaniem. Zatem istnienie dochodu >= wysokości składki umożliwia dokonanie odpisu. Zdarza się, że prowadzący DG księgują składki w ciężar kosztów kierując się fragmentem zdania "...jeśli nie zostały zaliczone do KUP". Jeśli warunek ze zdania poprzedniego jest spełniony - wówczas sposób uwzględnienia składek jest podatkowo obojętny. Ale jeśli nie jest - to wówczas wygenerowana tak strata budzi wątpliwości. Zakładam, że składki na ubezpieczenie społeczne odpisywałaś od dochodu przy rozliczaniu zaliczek z PIT-5. Składki te nie były więc Twoim KUP. Jeśli nie były KUP, to ich zwrot jako zapłaconych nienależnie (przyczyna uznania za nienależne jest tu obojętna) nie powinien być przychodem i wówczas należałoby zmniejszyć w kolejnych dwóch miesiącach (ze względu na wysokość zwrotu) odpisy od dochodu przed opodatkowaniem w PIT-5. Jeśli jednak składki na ubezpieczenie społeczne księgowałaś w ciężar kosztów (podkreślam - osobiście uważam to za nieprawidłowe), wówczas naturalną konsekwencją będzie potraktowanie ich zwrotu jako Twojego przychodu i takowe zaksięgowanie (oczywiście jednorazowo w całości). Pamiętać tutaj należy o terminie księgowania : jeśli potraktujemy to jako przychód - to księgujemy go w chwili powstania należności. Nie musisz sporządzać "dowodu wewnętrznego", gdyż wyciągi bankowe, wydruki z dokonanych operacji itp dokumenty bankowe są dowodami księgowymi z mocy rozporządzenia MF w sprawie prowadzenia KPiR.