~anty

Kazachstan zwiększa eksport ropy: cios dla dochodów Rosji z ropy - Bloomberg
Kazachstan znacznie zwiększy eksport ropy naftowej w lipcu, co może pogorszyć i tak trudną sytuację gospodarczą Rosji.

https://u.newsua.one/uploads/images/default/photo_2025-06-10_16-30-12.webp
Dostawy ropy naftowej CPC Blend przez port w Noworosyjsku wzrosną do 1,65-1,75 mln baryłek dziennie — rekordowej wartości, zbliżonej do lutowego maksimum po modernizacji złoża Tengiz, pisze Bloomberg.

Stwarza to poważne wyzwanie dla porozumienia OPEC+, którego członkiem jest również Rosja. Kazachstan, wbrew kwotom kartelu, już w kwietniu wyprodukował 1,82 mln baryłek dziennie — o 300 tys. więcej niż dopuszczalny limit. Minister energetyki kraju powiedział, że nie można nakładać ograniczeń na międzynarodowe firmy rozwijające złoża Tengiz, Kashagan i Karachaganak.
Wzrost eksportu Kazachstanu wywiera dodatkową presję na ceny ropy, które spadły już do 52 USD za baryłkę Urals. Na tle spadających zysków dewizowych, słabej sprzedaży na rynkach zagranicznych i zaostrzających się sankcji Rosja otrzymuje coraz mniej dochodów z sektora naftowo-gazowego — w pierwszym kwartale 2025 r. zmniejszyły się one prawie o połowę.

Ponadto większość ropy naftowej z Kazachstanu jest sprzedawana bez ograniczeń sankcji, co czyni ją bardziej atrakcyjną dla nabywców niż ropa rosyjska. To nasila konkurencję na rynku i pogłębia kryzys gospodarczy w Rosji, która już teraz zmaga się z rekordowym deficytem budżetowym i spadkiem dochodów z eksportu.

W przypadku dalszego spadku cen ropy naftowej i wzrostu dostaw z krajów naruszających kwoty, Rosja będzie musiała albo jeszcze bardziej ograniczyć własną produkcję, albo zaakceptować kapitulację.

Dodaj odpowiedź

Temat postu jest wymagany. Temat postu może zawierać min. 2 znaki. Temat postu może zawierać max. 72 znaki.
Treść postu jest wymagana. Treść postu może zawierać min. 2 znaki.
Pole Autor jest wymagane. Pole Autor musi zawierać min. 2 znaki. Pole Autor musi zawierać max. 30 znaków. Pole Autor może zawierać tylko litery, cyfry oraz znaki _ i -.

Treści na Forum Bankier.pl publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją... Bankier.pl nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl art. 39 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.