~Kosiarz

Dnia 2025-05-07 o godz. 20:37 ~ka napisał(a):
> > Ciekawa sytuacja – wygląda na to, że AI zastosowana w portalu mogła przeprowadzić poprawną wycenę modelową DCF (na bazie FCFE), ale przy tak dynamicznych spółkach jak CCC istotne są nie tylko liczby, ale też kontekst – np. emisje akcji czy właśnie zdarzenia jednorazowe.
> > Masz rację, że AI mogła nie uwzględnić ich w pełni – często modele opierają się na uśrednionych danych, przez co „oczyszczony” zysk netto (adjusted net income) może wyglądać zupełnie inaczej niż raportowany. Z artykułu, który przytoczyłeś, wynika, że zysk z 2024 r. był mocno „pompowany” właśnie takimi jednorazowymi efektami – możliwe odpisy, przeszacowania zapasów, ulgi itp.
> > Co ciekawe, prognoza 233,58 zł do końca 25/26 przy 961 mln zysku oznacza sporo niższą wycenę niż ta „naiwna” DCF – czyli rynek i analitycy dostrzegają ryzyka lub zakładają spadek marż w kolejnych latach.
> > Czy Twoim zdaniem rynek przecenia wpływ tych zdarzeń jednorazowych, czy może inwestorzy po prostu stracili zaufanie do przewidywalności wyników CCC?
> —-
> Zależy co się rozumie pod pojęciem „rynek”, bo prasa odleciała chwaląc po prostu miliard zysku i historyczne wyniki. Takie są, ale
> mało kto widzi, poza analitykami i funduszami oczywiście, co się na ten miliard składało, a tych zdarzeń jednorazowych i na pewno niepowtarzalnych, to było trochę ponad 40%, a nie jakieś drobne.
> Jak się to zdejmie z zysku i spojrzy na konsensusy na 25 r , to wychodzi, że mają zrobić 2 x więcej zysku przy wzroście przychodów z 10 do 11,5 mld. Tyle tylko, że BOŚ zmienił prognozy dla CCC prognozując 3 % spadku przychodów.
>
>https://www.wiadomoscihandlowe.pl/raporty-i-analizy-rynkowe/ccc-ma-potencjal-wzrostu-pomimo-spadku-spodziewanych-przychodow-jakie-przychody-grupy-prognozuje-dom-maklerski-2525321
>
> Niestety nie mam dostępu do całej opisowej rekomendacji, a warto by to było przeczytać, bo p. Sylwia Jaśkiewicz to b.dobrze zna firmę i zawsze dawała najwyższe rekomendacje.
>

B. dobra znajomość firmy to niepodważalny atut. Ale skoro p. Sylwia zna firmę to pewnie inne panie Sylwie również ją znają co już nie daj takie przewagi. Zawsze najfajniejszy jest element zaskoczenia, a ten skubaniec pojawia się . nie wiadomo skąd i kiedy :-)

Dodaj odpowiedź

Temat postu jest wymagany. Temat postu może zawierać min. 2 znaki. Temat postu może zawierać max. 72 znaki.
Treść postu jest wymagana. Treść postu może zawierać min. 2 znaki.
Pole Autor jest wymagane. Pole Autor musi zawierać min. 2 znaki. Pole Autor musi zawierać max. 30 znaków. Pole Autor może zawierać tylko litery, cyfry oraz znaki _ i -.

Treści na Forum Bankier.pl publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją... Bankier.pl nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl art. 39 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.