Treści na Forum Bankier.pl publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją... Bankier.pl nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl art. 39 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.
"Short squeeze
Short squeeze to sytuacja, w której osoby grające na spadki konkretnych akcji są zmuszane poprzez nagły i gwałtowny wzrost ceny tych akcji do zamykania swoich pozycji w celu ograniczania dalszych strat.
Na czym polega granie na spadki?
Otworzenie pozycji krótkiej, czyli pozycji do grania na spadki (z ang. short) polega na pożyczeniu za pośrednictwem brokera akcji danej firmy od innego inwestora i na sprzedaniu tych akcji na rynku publicznym po aktualnej cenie. Osoba zajmująca taką pozycję liczy na to, że kurs akcji spadnie, dzięki czemu w przyszłości będzie mogła odkupić akcje po niższej cenie; następnie oddać je temu, od kogo je pożyczyła; a sobie zachować różnicę w cenie.
W przypadku jednak, gdy kurs akcji na rynku nie spada, ale dramatycznie rośnie, dla osoby grającej na spadki oznacza to powiększającą się niezaksięgowaną jeszcze stratę. Żeby zamknąć swoją pozycję, osoba taka musi więc czym prędzej odkupić akcje z rynku po wyższej cenie niż cena ich sprzedaży, a następnie oddać akcje brokerowi i zahamować w ten sposób dalsze potencjalne straty.
Gdy jednak osoby grające na spadki zaczynają odkupować swoje pozycje po dużym wzroście kursu akcji, to ich zakupy powodują dodatkową presję ze strony popytu, co jeszcze bardziej podnosi ceny akcji. W miarę dalszego wzrostu kolejni grający na krótko zaczynają zamykać swoje pozycje, co znowu nakręca dalszą spiralę wzrostów.
Takie sytuacje gwałtownego wzrostu ceny akcji potrafią trwać zazwyczaj kilka dni, aż wszystkie osoby grające na spadki zostaną „wyciśnięte” z pieniędzy przez wzrost ceny. Stąd określenie Short squeeze, co może być przetłumaczone jako „wyciskanie szortów”. "