Treści na Forum Bankier.pl publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją... Bankier.pl nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl art. 39 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.
Dnia 2022-09-20 o godz. 13:34 ~Oder napisał(a):
> Ceny wyrobów papierowych będą rosły, bo producenci nei są w stanie utrzymać rentowności. Muszą przerzucać koszty na klientów. Jak nie sama cena surowca, to przeszkodą jest jego brak, jak juz się zakontraktuej i dostanie na ostatnai chwile to są problemy z cenami energii i kosztem wytworzenia. Podaż niekoniecznei musi nadążac za popytem. Przynajmniej na razie. Arctic na tym polu ma szereg przewag rynkowcyh, dzieki czemu jest w stanie ograniczac tempo wzrostu kosztow. Przy zachowaniu poziomu obrotow, rentownosc bedzie robila duza roznice. Ebitda na poziomie 1 mld złotych w 2022 roku, nie powinna byc zaskoczeniem.
OK, tylko że to jest scenariusz pt: rynek się nie dostosowuje. A jest dokładnie inaczej. Przede wszystkim jest cenowa elastyczność popytu - konsument kupi znacznie mnie książek po cenie 15 Euro niż po 10 Euro. Po drugie drogi surowiec wyciągnie spod ziemi nowe tematy (np. import z Am. płd, i płn), lepszy recykling (kto powiedział, że z makulatury tylko opakowania i toaletowy? A może też książkę da się wydrukować za 12 Euro?)