~emeryt

Przypominając tym razem informacją prasową emitenta ENERGA z dnia 22.06.2022

ENERGA Kierunek ku zielonej energii
- W powiecie tureckim leży gm. Przykona, wobec której Grupa Energa ma duże plany inwestycyjne. To tam znajdują się tereny zrekultywowane po odkrywce węgla brunatnego.Na terenie powiatu tureckiego, w gm. Przykona, Grupa Energa posiada ok. 300 ha gruntów zrekultywowanych po odkrywce węgla brunatnego kopalni Adamów ,dawno temu kupione od ZEPAKa. Zgodnie z analizami na tych terenach powstać mogą jeszcze źródła odnawialne o łącznym potencjale mocy zainstalowanej szacowanym na ok. 160 MW. My w tych samych gruntach dostrzegamy wielki potencjał dla rozwoju OZE i pozyskiwania czystej, zielonej energii. Już od dwóch lat pracuje tam farma wiatrowa Przykona, a na różnych etapach realizacji są aż trzy kolejne projekty fotowoltaiczne, w tym finalizowana już farma PV Gryf
Już w lipcu 2020 roku uruchomiona została tam farma wiatrowa Przykona o mocy zainstalowanej ok. 31 MW, która w ubiegłym roku wyprodukowała dość energii elektrycznej, aby zasilić ok. 35 tys. gospodarstw domowych. W jej bezpośrednim sąsiedztwie na ukończeniu jest budowa farmy fotowoltaicznej PV Gryf o mocy 20 MW, a także mniejsza instalacja o mocy do 1 MW. Spółka Energa Green Development przygotowuje się też do rozpoczęcia prac budowlanych dla kolejnej tego typu jednostki – pierwszego etapu farmy PV Mitra, zaprojektowanego na moc zainstalowaną 65 MW.
Grupa Energa od dawna ukierunkowana jest na rozwój OZE i posiada jeden z najbardziej zielonych miksów energetycznych w Polsce – aż 39% mocy zainstalowanych w aktywach wytwórczych pochodzi z OZE. Wraz z przejęciem kapitałowym przez Grupę ORLEN i rozpoczęciem procesu integracji ten strategiczny kierunek uległ dodatkowej intensyfikacji. Zgodnie ze strategicznym planem rozwoju Grupy Energa do końca 2030 roku obecny potencjał mocowy w źródłach odnawialnych, wynoszący ok. 0,5 GW, ma wzrosnąć kilkukrotnie.
. Z tego względu Grupa Energa postrzega się jako ważny element przyszłości powiatu tureckiego, chcemy więc aktywnie uczestniczyć w jej tworzeniu. Nie tylko poprzez budowę kolejnych aktywów, ale także poprzez wspieranie lokalnej społeczności. Powiat turecki oraz gmina Przykona stanowią wzór współpracy samorządów z biznesem, czego dowodem są nie tylko oddawane do eksploatacji kolejne inwestycje, ale również nowe inicjatywy, które na bieżąco są omawiane z lokalnymi władzami – podkreśla Szymon Wojnicki, Prezes Zarządu EGD.

źródło
 https://infowire.pl/generic/release/751837/energa-wspiera-edukacje-oze-w-powiecie-tureckim

Dodaj odpowiedź

Temat postu jest wymagany. Temat postu może zawierać min. 2 znaki. Temat postu może zawierać max. 72 znaki.
Treść postu jest wymagana. Treść postu może zawierać min. 2 znaki.
Pole Autor jest wymagane. Pole Autor musi zawierać min. 2 znaki. Pole Autor musi zawierać max. 30 znaków. Pole Autor może zawierać tylko litery, cyfry oraz znaki _ i -.

Treści na Forum Bankier.pl publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją... Bankier.pl nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl art. 39 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.