Treści na Forum Bankier.pl publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją... Bankier.pl nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl art. 39 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.
Tyle spółka przeznaczy na skup akcji i to w okresie dwóch lat, to znaczy w przyszłym i nastepnym roku najwcześniej,. I będą to wszystkie pieniądze, jakie zobaczą akcjonariusze i to po warunkiem, że sprzedadzą posiadane akcji.
4 miliony złotych spółka może przeznaczyć rocznie na skup akcji. Na więcej nie zgodzają się obligatariusze, którym obecnie spólka jest winna ok. 42 mln netto, a dług obligacyjny będzie się powiększał. Dlaczego? Dlatego, że potrzeby gotówkowe spólki są i będa ogromne w nastepnych latach.
Koszty ogólne zarzadu rocznie wynosza ok. 12 mln złotych.
Odsetki od obecnych obligacji to ok. 3 mln rocznie
Nowe inwestycje do czasu otrzymania kredytu budowlanego trzeba będzie finansować z własnych środków. To pochłonie ok. 60 mln złotych (RT i PS). To wszystko czeka nas już prawdopodobnie przyszłym roku.
Do tego dodajmy spłatę zobowiązań w I kwartale 2022 roku, ok. 48 mln złotych. I już jestesmy przy kwocie > 125 mln złotych. Dodajmy 4 mln na skup akcji i mamy juz prawie 130 mln złotych.Tyle spólka nie ma i jeśli nie sprzeda w przysżłym roku Konesera, mieć nie będzie. Ale nawet jeśli Koneser zostanie sprzedany, zdaniem prezesa nie wcześniej niż w II połowie 2022 roku, to spółka bedzie musiała wyemitowac nowe obligacje, żeby miec gotówke na działność. W sumie wartośc wyemitowanych obligacji moze wynieśc nawet 70 mln złotych i tyle się spodziewam.
Obligacje powoduję, że żadnej dywidendy nie może być i nie będzie, ponieważ nie będzie po prostu pieniędzy, za to będą nowe obligacje.
Przez najbliższe kilka lat, po sprzedaży Konesera, spółka nie będzie miała żandych znaczacych przychodów, bo i skąd. Za to co roku będzie miała koszty ogólne zarządu na pozimie 12 mln złotych. Jeśli OS zostanie wybudowany i sprzedany w następnych 4-5 latach, to koszty ogołne zarzadu wyniosą ok. 50-60 mln złotych . I nawet jeśli spólka zarobi tyle na PS, co może i się stanie, to już wiemy, na co one one pójda. Na spłatę obligacji, które wcześniej spólka wyemituje, żeby pokrywac koszty ogólne zarządu. A czy w przyapdku RT bedzie inaczej? Nie, bedzie koładnie tak samo. tam budowa i sprzedaż może potrwac nawet kilkanaście lat, więc możemy liczyc się dodatkowo z kosztami ogónymi zarzadu na poziomie 150 mln złotych. A ile spólka może zarobić na RT posiadając ok. 22% całości? Ja szacuję, że za m2 zysk może wynieść ok. 12 tys. złotych, a takich metrów2 może być ok. 55 tys. Policzmy 12 000 x 55 000= 660 mln złotych. 22% z tej kwoty daje 145 mln złotych, czyli ok. tyle i mogą wynieść koszty ogólne zarządu w tym czasie. Gdzie zysk dla akcjonariuszy? A członkowie zarządu? On wprawdzie również są akcjonariuszami i równiez nie dostana ani grosza z zysków, ale przeciez w tym okresie, w ciagu tych np. 13 lat otrzymają wynagrodzenie w sumie ok. 26 mln złotych. Czy będa mogli się skarżyć na brak dywidendy?:)
I dlatego kurs spada i spadać będzie.
Taka jest moja spekulacja.:)