~Hot

Start-upy z międzynarodowym potencjałem — w takie biznesy inwestuje EVIG Alfa Venture Capital. Na celowniku funduszu znalazły się firmy technologiczne.
Dawid Wesołowski i Łukasz Marczuk należą do grona najaktywniejszych zarządzających funduszami VC w Polsce. W ciągu niespełna 1,5 roku zrealizowali 10 transakcji, a kolejne 7 mają na zaawansowanym etapie. Pierwszy z nich zdobywał doświadczenie w European Venture Investment Group, drugi w Carlson Capital Partners. Połączyli swoje siły i tak w roku 2018 przy wsparciu Carlson Ventures International Limited powstał EVIG Alfa — fundusz VC inny od tych, które działały w Polsce.
https://static.pb.pl/filtered/b7/293303,101775,fw_400.jpgZobacz więcej
Naszą przewagą nad innymi funduszami są międzynarodowe doświadczenia dotyczące projektów private equity i współpraca z notowaną na New Connect Carlson Investments – mówią Dawid Wesołowski i Łukasz Marczuk, założyciele EVIG Alfa Venture Capital. [FOT. WM]
— Na krajowym rynku nie brakuje inwestorów, którzy pompują dużo pieniędzy w ekosystem start-upów. My robimy więcej. Od konkurencji różnimy się tym, że oprócz finansowania dostarczamy wiedzy dotyczącej współpracy z międzynarodowymi inwestorami — tłumaczy Dawid Wesołowski.
Kierunek — cyfryzacja 
Kapitalizacja EVIG Alfa wynosi 50 mln zł. Część tej kwoty pochodzi z programu Bridge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Fundusz inwestuje w projekty technologiczne we wczesnej fazie rozwoju o charakterze badawczo-rozwojowym i skalowalności co najmniej na obszarze CEE. W zamian dostaje mniejszościowe pakiety akcji lub udziałów w młodych firmach.
— Wspieramy obiecujące inicjatywy z takich obszarów, jak IoT w ujęciu hardware, Medtech, Fintech oraz Cleantech — wymienia Łukasz Marczuk.
Inwestycja w pojedynczy projekt nie może przekroczyć 1 mln zł (taką granicę wyznaczają reguły programu Bridge Alfa). Następnie w ciągu 12-18 miesięcy rokujący dobrze na przyszłość start-up może pozyskać kolejne finansowania, które w zależności od specyfiki danego przedsięwzięcia będzie przeznaczane na komercjalizację, lub na dalsze prace nad produktem. Ewentualny dodatkowy kapitał będzie pochodzić ze źródeł prywatnych.
Ambitne plany 
Działalność operacyjną EVIG Alfa rozpoczął na początku 2019 r. Dotychczas zainwestował ponad 20 proc. zakładanego budżetu. Do końca roku planuje podwoić ten wskaźnik. Zespół chce zamknąć portfel inwestycyjny najpóźniej do końca 2022 r.
— W Polsce nie brakuje atrakcyjnych projektów inwestycyjnych dających szansę na międzynarodowy sukces, a obecna sytuacja makroekonomiczna i problemy z jakimi boryka się świat pozytywnie wpływają na start-upy, których celem jest zmiana aktualnego statusu quo — mówi Dawid Wesołowski.
A jeśli fundusz nie zdobędzie jednak wystarczającej liczby przedsięwzięć spełniających ustalone kryteria? Wówczas okres inwestycyjny może być wydłużony — maksymalnie do końca 2023 r.
— Najbliższy okres działalności będzie podzielony na poszukiwanie kolejnych atrakcyjnych celów inwestycyjnych i budowanie wartości spółek portfelowych oraz pozyskanie kolejnych rund finansowania dla najbardziej perspektywicznych projektów — ujawnia Łukasz Marczuk.
Pierwsze efekty mają być widoczne w przyszłym roku — chodzi o upublicznienie co najmniej dwóch podmiotów z portfela EVIG Alfa oraz pozyskanie inwestorów na rynku prywatnym dla kilku projektów, które zakończyły realizację fazy B+R. Kluczowym partnerem w tym zakresie jest Carlson Investments S.A. — podmiot z grupy CVI notowany na New Connect. Strategia funduszu zakłada wyjście z inwestycji maksymalnie do końca 2026 r. Wspieranie innowacyjności wiąże się z ryzykiem, ale gospodarka potrzebuje jej by móc prawidłowo się rozwijać.
Czy dzięki funduszowi Dawida Wesołowskiego i Łukasza Marczuka zaczną na polskim podwórku powstawać globalne firmy na wzór amerykańskich gigantów jak Google, Apple czy Microsoft? Jedno jest pewne: inicjatywy w rodzaju EVIG Alfa to krok w dobrym kierunku.

Dodaj odpowiedź

Temat postu jest wymagany. Temat postu może zawierać min. 2 znaki. Temat postu może zawierać max. 72 znaki.
Treść postu jest wymagana. Treść postu może zawierać min. 2 znaki.
Pole Autor jest wymagane. Pole Autor musi zawierać min. 2 znaki. Pole Autor musi zawierać max. 30 znaków. Pole Autor może zawierać tylko litery, cyfry oraz znaki _ i -.

Treści na Forum Bankier.pl publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją... Bankier.pl nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl art. 39 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.