Treści na Forum Bankier.pl publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją... Bankier.pl nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl art. 39 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.
Złe wieści dla osób przymierzających się do kupna mieszkania na kredyt. Koszty kredytowania rosną, a nasza zdolność kredytowa wyraźnie maleje. W pierwszym kwartale 2016 r. większość banków podniosła marże, do tego dochodzi wyższy wkład własny, który jeszcze wzrośnie. Według ekspertów, kurs na zaostrzenie kryteriów będzie przez instytucje kredytowe utrzymany, co może uderzyć w popyt na mieszkania.
Takie wnioski płyną z ostatniego raportu NBP "Sytuacja na rynku kredytowym - wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych". W podsumowaniu wyników badania napisano: "Kryteria i warunki udzielania kredytów mieszkaniowych zostały wyraźnie zaostrzone. Do głównych przyczyn zmiany polityki kredytowej banki zaliczyły kwestie regulacyjne: nowe zapisy Rekomendacji S w zakresie wkładu własnego oraz zalecenia KNF dotyczące szacowania zdolności kredytowej kredytobiorcy. Pomimo istotnego zaostrzenia polityki i oczekiwań znacznego spadku popytu, banki odczuły wzrost popytu. Wynikał on z dużego zainteresowania kredytobiorców programem "Mieszkanie dla Młodych" na skutek obaw dotyczących wyczerpania puli środków przeznaczonych na wypłaty w 2016 r.".
Ankietowane banki zadeklarowały podniesienie marż kredytowych oraz marż kredytowych dla kredytów obarczonych wyższym ryzykiem (procent netto odpowiednio około -27 proc. oraz -26 proc.). Jednocześnie zaostrzyły inne warunki udzielania kredytów: wymagania dotyczące posiadanych zabezpieczeń oraz podniosły poziom wymaganego udziału własnego kredytobiorcy (procent netto odpowiednio około -27 proc. oraz -20 proc.).
Dlaczego bankowcy zaostrzyli reguły gry? Jako powód najczęściej wskazują nowe regulacje na mocy rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego oraz zalecenie KNF dotyczące szacowania zdolności kredytowej. Do zaostrzania polityki kredytowej przyczyniło się również ryzyko związane z przewidywaną sytuacją gospodarczą oraz prognoza sytuacji na rynku mieszkaniowym.
Jednocześnie - jak wspomnieliśmy - banki mimo wzrostu marż zaobserwowały wzmożony popyt, co było efektem głównie obaw klientów przed końcem dopłat MDM w 2016 roku, co - jak wiemy - już nastąpiło. Z ankiety dla banku centralnego wynika, że kurs na zaostrzenie polityki kredytowej utrzyma większość banków, niektóre spodziewają się spadku popytu na mieszkania.
buhahahahahaha Groszówki nadchodzą