~podrazka

gdyby ktos sie nie logowal na ta nowa stronke odsylam wywiad aby 17 marca ptan o rzeczy bardziej szczegolowe np ; pozim nakladow na SSE dokaldny od czego bedzie zalezal ,jakie ksozta oszczednosci firma uzyska z tego tytulu w ujeciu rocznym na czym mozna poza podtkiem od nieruchomosci z ktorego firma na 3lta jest zwolniona nowa w SSE wyprcowac oszczenosci i podatku dodchodowym! itd itd! czesc wyjasniona ponizej!,jest jeszcze duzo pytan szczegolowych!

Jak Pan oceni wyniki IV kwartału? Co miało główny wpływ na wyniki osiągnięte w ostatnich trzech miesiącach 2014 r.?
To był bardzo dziwny kwartał, bo było znacznie mniej zamówień – szczególnie w grudniu. Zarówno na rynku Europy Zachodniej pod marką Abeba, jak i polskiego. Od połowy grudnia rynek zamarł. Zaczął się okres świąteczny, w którym odczuliśmy brak zamówień, jako podmiot opierający swój biznes na dziennych powtarzalnych zamówieniach. Taka świąteczna stagnacja trwała aż do połowy stycznia, kiedy to Rynek w Europie Zachodniej odrodził się. W samym Protektorze na rynku polskim i w eksporcie udało nam się podnieść sprzedaż w układzie rok do roku.
Mimo wszystko udało się podnieść grupie wynik netto i operacyjny odpowiednio o 25 proc. i 11 proc. Skąd taki wzrost rentowności operacyjnej i netto?
Wynik netto jest wyższy z powodu poprawy wyniku operacyjnego oraz one-offu sprzed roku, który obciążył wynik netto kwotą 460 tysięcy zł. Wówczas to w IV kwartale dokonaliśmy odpisu aktualizującego lubelskiej nieruchomości i stąd niższa baza. Ważniejsza jest dynamika wyniku operacyjnego. Ta, gdyby nie zdarzenie jednorazowe sprzed roku, byłaby zbliżona do dynamiki wyniku netto, czyli wzrost na poziomie jakichś 11 proc. Operacyjnie udaje nam się poprawiać wyniki, także ze względu na to, że mamy coraz mniejsze obciążenia finansowe.
Wypracowaliście 6 mln zł zysku netto na koniec roku. Czy w tym roku zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy? W zeszłym roku było 0,27 zł/akcję. Czy chcecie kontynuować politykę dywidendową? Czy te 6 mln zł mogłoby w całości pójść na dywidendę?
Ze względu na charakter dominującego akcjonariatu w naszej spółce, musimy założyć, iż będzie oczekiwanie, aby te 6 mln zł przeznaczyć w całości na dywidendę. Jako Zarząd mamy przekonanie, iż na obecnym etapie swojej działalności, Protektor potrzebuje w latach 2015 – 2016 gotówki na inwestycje produkcyjne. Choćby te związane z planowanymi obecnie przenosinami do nowego zakładu w pierwszej połowie roku 2016. Na tę chwilę chcielibyśmy, aby zysk z ubiegłego roku przeznaczyć na te dwa cele w formule 50/50, czyli 3 mln zł na inwestycje i 3 mln zł na dywidendę. Naszym zdaniem to bezpieczniejsze rozwiązanie.
Jak rozmowy w sprawie sprzedaży lubelskiej nieruchomości? Czy znaleźliście już jakąś nową lokalizację dla produkcji? Gdzie by to mogło być? W jakiejś SSE?
Mówimy o 2 niezależnych od siebie projektach , sprzedaży naszej starej lokalizacji oraz przeprowadzce do nowej hali produkcyjnej. Oba procesy są prowadzone autonomicznie i niezależne od siebie, choć zbieżność w czasie jest powodowana chęcią ograniczenia kosztów zmiany lokalizacji dla naszej działalności produkcyjnej w Polsce. Wydaje się , iż sprzedaż naszej starej nieruchomości w Lublinie wkracza w decydująca fazę. Obecnie oczekujemy na potwierdzenie ze strony potencjalnego Kupca daty podpisania przedwstępnej umowy notarialnej i wpłaty na nasze konto 10% zadatku. Równocześnie jesteśmy na etapie negocjacji z dwoma firmami, które posiadają niezabudowane nieruchomości w Mieleckiej Strefie Ekonomicznej pod Lublinem, co do wybudowania dla nas w opcji najmu i ewentualnie także z opcją odkupu, hali magazynowo produkcyjnej. Chcielibyśmy w marcu podpisać list intencyjny, dotyczący warunków zawarcia ostatecznej umowy. Przy tym scenariuszu wersję ostateczna tej umowy moglibyśmy podpisać do końca kwietnia tego roku.
Jak szybko mogłaby ruszyć produkcja w nowej fabryce?
Myślę, że w ciągu 10-12 miesięcy od momentu podpisania umowy na budowę. Chcemy naszą przeprowadzkę tak zorganizować, aby nie przerywać produkcji w Lublinie. Dla tego typu hali, to są standardowe terminy realizacji. Jeśli uda nam się podpisać umowę w kwietniu tego roku, to do nowej hali będziemy wchodzić prawdopodobnie na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2016 roku.
Czy w związku z tym chcecie zwiększyć zatrudnienie?
Na pewno. Nowa hala będzie dawała możliwość zainstalowania mocy produkcyjnych na około 400 tys. par butów rocznie. Działalność w systemie dwuzmianowym oraz 4 linie końcowego montażu będzie wymagało pracy rzędu 180 osób, czyli 100 dodatkowych pracowników więcej, aniżeli mamy obecnie.
Czy myślicie o jakichś innych inwestycjach? Przejęciach?
Aktualnie prowadzone są na bieżąco inwestycje, zakładamy w tym roku capex rzędu 2 mln zł. Są to głównie inwestycje odtworzeniowe- produkcyjne. O przejęciach na razie nie myślimy. Najpierw powinniśmy zrealizować te 2 projekty związane z infrastrukturą.
Jakie główne wyzwania stoją przed Grupą Protektor w 2015 r.? Jak może wyglądać 2015 r., jeśli chodzi o wyniki?
Chcielibyśmy powtórzyć wynik z 2014 roku- mimo że będziemy w trakcie prowadzenia inwestycji infrastrukturalnych i produkcyjnych. Efekty naszych działań w formie dalszej poprawy wyniku finansowego powinny być widoczne w roku 2016.

Dodaj odpowiedź

Temat postu jest wymagany. Temat postu może zawierać min. 2 znaki. Temat postu może zawierać max. 72 znaki.
Treść postu jest wymagana. Treść postu może zawierać min. 2 znaki.
Pole Autor jest wymagane. Pole Autor musi zawierać min. 2 znaki. Pole Autor musi zawierać max. 30 znaków. Pole Autor może zawierać tylko litery, cyfry oraz znaki _ i -.

Treści na Forum Bankier.pl publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją... Bankier.pl nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl art. 39 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.