~slawek

Elemental Holding liczy na 70 mln zł

Debiut w grudniu

Cena maksymalna zostanie podana we wtorek 26 listopada. Dzień później rozpoczną się zapisy dla drobnych inwestorów – potrwają do piątku 29 listopada, taki sam harmonogram dotyczy book-buildingu. 2 grudnia spółka poda cenę emisyjną, zapisy dla dużych inwestorów będą przyjmowane od 2 do 5 grudnia. Przydział akcji planowany jest na 6 grudnia, natomiast debiut około 18 grudnia.

Spółka liczy na pozyskanie około 73 mln zł brutto (70 mln zł na czysto), co implikuje cenę emisyjną na poziomie 2,98 zł, czyli zbliżonym do bieżącego kursu na NewConnect. Przy takiej wycenie, uwzględniając podwyższenie kapitału, spółka byłaby warta 449 mln zł. Na alternatywnym rynku Elemental jest notowany od lipca 2012 r., a najwyższy poziom – 3,39 zł – kurs osiągnął w połowie października tego roku. Bieżąca kapitalizacja to 338 mln zł.

Już w piątek zarząd rozpoczął spotkania z potencjalnymi inwestorami instytucjonalnymi.

– Uważam, że oferta się powiedzie, po udanym debiucie PKP Cargo inwestorzy indywidualni bardzo się uaktywnili. TFI również mają pieniądze, ale nie chcą kupować drogo – komentuje Paweł Sikora, dyrektor departamentu rynków kapitałowych w DI BRE Banku (instytucja jest oferującym papiery). – Zwracam uwagę na obecność w akcjonariacie renomowanych i wymagających udziałowców, Enterprise Investors oraz ING OFE, to ewenement na rynku NewConnect – dodaje.

Fundusz EI w marcu tego roku kupił 10,2 proc. akcji spółki, płacąc po 2,1 zł – w sumie 28 mln zł.

Dotychczasowi akcjonariusze (poza ING, który kontroluje 5,8-proc. pakiet) zobowiązali się do niesprzedawania akcji w ciągu 360 dni, ponadto firma nie będzie też podwyższać kapitału w ciągu 180 dni.

Program inwestycyjny

Elemental ma cztery cele emisyjne. Po pierwsze, chce wykupić obligacje za 15 mln zł. Zamierza również przeznaczyć 20 mln zł na inwestycje organiczne i 30 mln zł na przejęcia. 5 mln zł chce przeznaczyć na zmniejszenie zadłużenia w bankach.

Inwestycje organiczne dotyczą głównie segmentu recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jeśli chodzi o przejęcia, Elemental ma podpisane dwa listy intencyjne. Pierwszy dotyczy aktywów grupy Scholz w Polsce i może zostać rozszerzony o aktywa na Słowacji i w Rumunii. Negocjacje mają się zakończyć do 31 stycznia 2014 r. Drugi list dotyczy przejęcia litewskiej spółki EMP Recycling.

Od 2011 r. Elemental Holding przejął już trzy firmy działające w Polsce. W efekcie skonsolidowane przychody wzrosły z 277 mln zł w 2010 r. do 895 mln zł w ubiegłym, a zysk netto z 4,3 mln do prawie 20 mln zł. Zgodnie z prognozą w tym roku grupa ma zarobić na czysto 24,31 mln zł przy 860 mln zł sprzedaży.

Zarząd podkreśla, że dyrektywy unijne dotyczące zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) zwiększą obowiązkowe poziomy zbiórki oraz recyklingu z obecnych 35 proc. do 65 proc., co oznacza możliwość podwojenia krajowego rynku w ciągu trzech lat.

Roczna wartość rynku ZSEE w UE jest szacowana na 2 mld euro, dlatego na celowniku Elemental Holding są duże firmy w Czechach, Bułgarii, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech.

Dywidenda niewykluczona

Z uwagi na dynamiczny rozwój Elemental nie wypłacał do tej pory dywidendy. – Nie przewidujemy rekomendowania wypłaty z zysku za 2013 r., ale nie wykluczamy wypłaty dywidendy za kolejne lata. Priorytetem jest jednak dalszy rozwój, dlatego na razie nie będziemy przyjmować stałej polityki dywidendowej – podsumowuje prezes Paweł Jarski.


Na koniec można dodać:
Spółka założyła, iż w ciągu 2 najbliższych lat zwiększy ebitda do 4-5 %. Więcej niż realne.

W tym roku już nastąpił potężny postęp. Dla przykładu w 2012 r zysk netto stanowił 2% przychodów.

Po 3 kwartalach tego roku niemal 3% przychodów, a w samym 3 kw ponad 3%.

Sądzę, że ta skala będzie utrzymana w 2014 r. Mam nadzieję, że po przejęciach dokonanych w tym roku, w 2014 r przychody przekroczą wyraźnie 1 mld zl ( sądzę , że wyniosą ok. 1,2 mld zł). Przy podtrzymaniu zyskowności z 3 kw zyski w przyszłym roku mogą oscylować na poziomie ok. 35-40 mln zł. Byłoby to zwiększenie w stosunku do tego roku niemal dwukrotnie. Oby tak dalej.

Po wynikach za III kw tego roku Elemental ma następujące wskaźniki :
- zysk na 1 akcję = 0,195 zł
- P/E = 15,4
- C/WK = 2,0
aktualna cena = 3,00 zł

Konkurent z branży recyclingu:

KREC

- zysk na 1 akcję = 0,151 zł
- P/E = 29,8
- C/WK = 2,3
- aktualna cena = 7,09 zł





A teraz można pisać, że spółka jest przewartościowana na tle konkurencji i ogólnie na tle spółek GPW dla , których średnie P/E wynosi aktualnie ponad 18.
Jakie są perspektywy spółki , która na dniach będzie miała dodatkowe 70 mln zł w kasie, w której już jest kilkadziesiąt mln zl za które spółka przejęła już kilka innych w swojej branży. Z pewnością wielu tzw. większy doważy się spółką o tak ugruntowanych fundamentach.

Dodaj odpowiedź

Temat postu jest wymagany. Temat postu może zawierać min. 2 znaki. Temat postu może zawierać max. 72 znaki.
Treść postu jest wymagana. Treść postu może zawierać min. 2 znaki.
Pole Autor jest wymagane. Pole Autor musi zawierać min. 2 znaki. Pole Autor musi zawierać max. 30 znaków. Pole Autor może zawierać tylko litery, cyfry oraz znaki _ i -.

Treści na Forum Bankier.pl publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją... Bankier.pl nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl art. 39 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.