Treści na Forum Bankier.pl publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją... Bankier.pl nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl art. 39 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.
"Częstą (albo-często podejrzewaną) na rynkach giełdowych jest manipulacja polegająca na zawyżaniu ceny instrumentu przeznaczonego do sprzedaży (pump and dump). Praktyka ta polega na zajęciu pozycji długiej w stosunku do wybranego papieru wartościowego, a następnie zawieraniu dalszych transakcji kupna oraz rozpowszechnianiu (na przykład na forach) wprowadzających w błąd pozytywnych informacji na temat tego papieru wartościowego, w celu podwyższenia jego ceny. Inni inwestorzy, wprowadzeni w błąd zmianą ceny papieru wartościowego wywołaną przez te działania, podejmują decyzję o jego nabyciu. Strona manipulująca sprzedaje następnie swoje papiery wartościowe po zawyżonej cenie. Niekiedy do pump&dump może dochodzić nie tylko przy rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji np. na forach internetowych – niekiedy może do tego służyć system ESPI i EBI, za pomocą którego przekazywane są komunikaty o niezwykle pozytywnym wydźwięku – ale często w praktyce mało znaczące merytorycznie dla spółki (np. o podpisaniu listów intencyjnych)."